Motoryzacja

Inwazja niby-terenówek

Fot. Materiały prasowe

Choć kombi są bardziej praktyczne, a minivany pojemniejsze, Europejczycy stawiają na SUV-y. Podobnie zresztą dzieje się w USA czy w Chinach. Imitacje terenówek podbijają świat, a na rynku wciąż pojawiają się ich nowe modele. 

W Europie co trzeci kupowany samochód to SUV. Tylko w jednym miesiącu na Starym Kontynencie sprzedaje się ponad 300 tys. aut tego segmentu. Co więcej, liczba ta wciąż rośnie. W parze ze zwiększającą się popularnością SUV-ów idzie też oferta poszczególnych producentów. Nie da się już rozwijać sprzedaży bez jednego, a najlepiej kilku modeli tego typu. Także niszowych. 

W rozbudowywaniu oferty przodują marki premium, które – obok klasycznych SUV-ów – mają też terenówki o linii nadwozia przywodzącej na myśl samochody coupé, tak zwane crossovery (będące skrzyżowaniem SUV-a z tradycyjnym autem albo vanem), a nawet podwyższane... kabriolety. Popyt jest niemal na wszystko. Zmienia się natomiast jeden trend: po niesławnej aferze dieselgate i w czasach nasilającej się walki ze smogiem klienci powoli odchodzą od aut z silnikami Diesla. Dotychczas to właśnie „ropniaki” najczęściej stanowiły napęd dużych SUV-ów. Teraz coraz większa grupa nabywców decyduje się na nowoczesne silniki na benzynę – oszczędne i mocne. Rośnie też grono entuzjastów napędów hybrydowych, czyli spalinowo-elektrycznych. Producenci mają już w swojej ofercie takie wersje, które – w najdroższych wariantach – potrafią przejechać nawet kilkadziesiąt kilometrów bez uruchamiania silnika spalinowego, czyli „na prądzie”, bez żadnej emisji spalin. W wielu krajach takie samochody mogą wjeżdżać tam, gdzie nie mogą pojawiać się auta spalinowe. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

MyCompany Polska 01/2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę