Finanse

Zastrzyk, żeby rosnąć

Fot. Shutterstock

Teoretycznie wachlarz możliwości,  jeśli chodzi o zewnętrzne finansowanie rozwoju produktów, inwestycji, ekspansji zagranicznej, jest szeroki. Ale większość rozwiązań jest skierowana do węższych grup firm. Znalezienie takiego, które pasuje, nie zawsze jest więc proste. 

W największym ogólnopolskim programie – PO IR – na działalność badawczo-rozwojową firm i wdrażanie innowacji zarezerwowano w tym roku ok. 6 mld zł. Do tego dochodzi jeszcze, z grubsza licząc, jakieś 1,5 mld zł w ramach programów regionalnych. W mniejszej skali środki, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy, znajdziemy też jeszcze w kilku innych programach. 

Wyboista droga do dotacji

Szczególnie atrakcyjnym źródłem kapitału są dotacje, bo pieniędzy nie musi się potem oddawać (jeśli wyda się je zgodnie z umową), ani spłacać odsetek czy sprzedawać własnych udziałów. Ale trudno nieraz z tego źródła zaczerpnąć. 

Po pierwsze, proces ubiegania się o dotację jest czasochłonny i wymaga zaangażowania zarządu firmy. Jest też sporo warunków, które należy spełnić – formalnych i merytorycznych – a zwłaszcza trzeba mieć przekonujący biznesplan i wiarygodny zespół, który będzie go realizować. 

Procedura konkursowa to zawsze wyzwanie. Przy każdym większym projekcie musimy do niego zjednać jury podczas panelu eksperckiego, który jest kluczowym elementem procesu oceny. Konkurencja jest bardzo silna, szczególnie w przypadku najbardziej obleganych programów krajowych, jak Poddziałania 1.1.1 czy 3.2.1 PO IR. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]