Gospodarka

Piechociński: Problemy Chin mogą obniżyć tempo wzrostu PKB Polski

fot. VIPHOTO/EAST NEWS

Jeśli problemy gospodarcze Chin okażą się poważne, to odbiją się one na PKB Niemiec, a w konsekwencji doprowadzą do spowolnienia wzrostu PKB Polski do nie więcej niż 2% wobec oczekiwanych 3,8%, ocenił  wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

W projekcie przyszłorocznego budżetu rząd zaplanował wzrost PKB na poziomie 3,4% na 2015 r. (choć minister finansów liczy na nieco wyższy wynik, a resort gospodarki prognozował ostatnio 3,6% wzrostu) oraz 3,8% na 2016 r.

"Jeśli surowce będą tanie, a deflacja się utrzyma mimo zaplanowanej inflacji, może to być dramat dla budżetu. Jeśli jeszcze inwestorzy zaczną wyciągać z Polski pieniądze, bo będą bać się politycznej niestabilności, waluta osłabnie" - powiedział Piechociński.

"DGP" podkreśla, że drugim problemem związanym z sytuacją w Chinach może być dalsze przedłużenie się okresu deflacji w Polsce (którą mamy od lipca) - poprzez wpływ na ceny surowców. Rząd założył w projekcie budżetu inflację na poziomie 1,7% w 2016 r. W efekcie może okazać się, że nie będzie pokrycia na kilka miliardów zaplanowanych wydatków.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]