Finanse

Fundusze regionalne: nastawcie się na pożyczki

Fot. Shutterstock

W zeszłym roku, trzy lata po tym,  jak uruchomiono regionalne programy operacyjne z unijnej perspektywy 2014–2020, ich rozdzielanie wreszcie mocno przyspieszyło. Na szeroką skalę zaczyna się też dystrybucja instrumentów zwrotnych, których rola, w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej, zdecydowanie wzrosła. 

Owszem, są dziedziny, w których, w poszczególnych województwach, unijne pieniądze się kończą, ale są i takie, gdzie nowe możliwości dopiero się pojawiają. Wyraźnie widać jedną tendencję: tam, gdzie zapotrzebowanie na kapitał jest największe, dotacje coraz częściej są zastępowane przez pomoc zwrotną, czyli preferencyjne kredyty czy pożyczki. 

– W 2018 r. najistotniejszymi formami wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020 będą dotacje na działalność badawczo-rozwojową i działania proeksportowe, w tym na udział w targach i misjach gospodarczych oraz na badanie potencjału eksportowego firm. Dostępne będą także pożyczki na inwestycje podstawowe i innowacyjne – wylicza Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. 

Województwo to jest jednym z liderów, jeśli chodzi o wydawanie środków z RPO, w tym przewidzianych dla MSP. Pierwszy nabór wniosków od firm miał tam miejsce na początku 2016 r. i, jak dotąd, takich naborów było pięć, a wsparcie, przekraczające łącznie 242 mln zł, otrzymało 414 przedsiębiorców. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]