Finanse

Fundusze regionalne: nastawcie się na pożyczki

Fot. Shutterstock

W zeszłym roku, trzy lata po tym,  jak uruchomiono regionalne programy operacyjne z unijnej perspektywy 2014–2020, ich rozdzielanie wreszcie mocno przyspieszyło. Na szeroką skalę zaczyna się też dystrybucja instrumentów zwrotnych, których rola, w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej, zdecydowanie wzrosła. 

Owszem, są dziedziny, w których, w poszczególnych województwach, unijne pieniądze się kończą, ale są i takie, gdzie nowe możliwości dopiero się pojawiają. Wyraźnie widać jedną tendencję: tam, gdzie zapotrzebowanie na kapitał jest największe, dotacje coraz częściej są zastępowane przez pomoc zwrotną, czyli preferencyjne kredyty czy pożyczki. 

– W 2018 r. najistotniejszymi formami wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020 będą dotacje na działalność badawczo-rozwojową i działania proeksportowe, w tym na udział w targach i misjach gospodarczych oraz na badanie potencjału eksportowego firm. Dostępne będą także pożyczki na inwestycje podstawowe i innowacyjne – wylicza Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. 

Województwo to jest jednym z liderów, jeśli chodzi o wydawanie środków z RPO, w tym przewidzianych dla MSP. Pierwszy nabór wniosków od firm miał tam miejsce na początku 2016 r. i, jak dotąd, takich naborów było pięć, a wsparcie, przekraczające łącznie 242 mln zł, otrzymało 414 przedsiębiorców. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 3 (42) MARZEC 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę