Gospodarka

PARP: 129 mln euro na pożyczki dla start-upów

Fot. Jacek Waszkiewicz/REPORTER/EAST NEWS

129 mln euro z UE na lata 2014-2020 trafi na pożyczki dla start-upów. To pięć razy więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej UE. Chodzi o środki z Funduszu Pożyczkowego Innowacji, który w 2016 r. uruchomi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Od czerwca 2013 r. do połowy 2014 r. PARP oferowała pożyczki dla start-upów, młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw, z Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji. Ich wysokość wynosiła od 200 tys. zł do 2 mln zł, były udzielane na 6-8 lat dla projektów z udziałem inwestora kapitałowego. W sumie trafiło na tel cel 25 mln euro. Pieniądze pochodziły z unijnego programu "Innowacyjna Gospodarka" na lata 2007-2013. Było to przedsięwzięcie pilotażowe.

Dyrektor departamentu wspierania instytucji otoczenia biznesu w PARP Michał Bańka zapewnił, że pożyczki te będą kontynuowane w przyszłym roku w programie "Inteligentny Rozwój". Ma być ich pięć razy więcej niż w programie pilotażowym, bo przewidziana pula wynosi 129 mln euro. Fundusz Pożyczkowy Innowacji - jak tłumaczył - ma być skierowany do mikro i małych przedsiębiorców mających inwestycyjną umowę z inwestorem kapitałowym. Pożyczki będą miały stałe oprocentowanie. Maksymalna jej wysokość ma wynosić 2 mln zł.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]