Cyfryzacja biznesu

Od przybytku głowa nie boli

Fot. Shutterstock

Z tym akurat jest dobrze: małe i średnie przedsiębiorstwa mają na rynku coraz większy wybór narzędzi do cyfryzacji swojego biznesu. 

Narzędzia te nie są też często drogie. Z niektórych można korzystać, płacąc już od kilku złotych miesięcznie za użytkownika, a niektóre są wręcz za darmo. 

Praca zespołowa w czasie rzeczywistym

Jednym z dobrodziejstw cyfryzacji w kontekście prowadzenia biznesu jest możliwość pracy zespołowej z dokumentami w czasie rzeczywistym. Taki ich obieg określa się mianem workflow („przepływ pracy”), a jego celem jest optymalizacja różnych działań wykonywanych przez wiele osób. Procesy można podzielić na zadania, zlecić ich wykonanie konkretnym pracownikom i na bieżąco monitorować efekty. Dzięki temu wiadomo, kto i kiedy wykonał daną operację lub na jakim jest ona etapie, czy stosowane metody są skuteczne itd., jest możliwość reakcji od ręki (np. udzielenia pomocy) i płynnej modyfikacji wcześniejszego planu. W rezultacie zespół działa sprawniej, oszczędniej (nie tylko z powodu wyeliminowania papierowej dokumentacji), bardziej efektywnie komunikuje się także z partnerami biznesowymi firmy. Wszystko to sprzyja też realizacji ambitnych celów. 

Wiele oferowanych dziś na rynku programów do zarządzania pracą zespołu w czasie rzeczywistym działa w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa świadczona online), co oznacza, po pierwsze, niższą ich cenę, a po drugie – odpada konieczność inwestowania w IT. Weźmy system Veradesk dla małych i średnich firm, gdzie usługa dostępna jest w abonamencie za 1 tys. zł miesięcznie lub za 10 tys. zł rocznie, bez względu na liczbę korzystających z niego użytkowników. Najmniejsze, np. kilkuosobowe przedsiębiorstwa, mogą też sięgnąć po mniej zaawansowane i jeszcze tańsze rozwiązania, z których niektóre są za darmo, jak Asana (w wersji bazowej), Open Project czy Redmine. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]