Cyfryzacja biznesu

Dla chmury nie ma alternatywy

Fot. Shutterstock

Do tej pory małe firmy niezbyt chętnie korzystały z chmur obliczeniowych, aby przechowywać w nich swoje dane, z obawy o bezpieczeństwo tych ostatnich. Wejście w życie RODO może odwrócić to podejście o 180 stopni. 

Infrastruktura informatyczna, szczególnie służąca do uruchomienia i utrzymania serwerów obliczeniowych oraz tych do przechowywania danych, jest bardzo droga. Wiele firm nadal jednak godzi się na ponoszenie wydatków na nią, wychodząc z założenia, że ich dane będą na własnym, lokalnym serwerze najbezpieczniejsze. To daje poczucie kontroli nad nimi i subiektywną pewność, że nikt nie będzie miał do nich dostępu. Lecz jest to przekonanie równie błędne, jak to, że zasoby znajdujące się w chmurze są narażone na łatwe wykradzenie przez niepowołane osoby. W ostatnich latach świadomość sektora MSP w tym względzie wzrosła oraz poprawiła się jakość i dostępność usług chmurowych (a ich ceny spadły), ale przedsiębiorcy nadal się tych kradzieży lękają. Według raportu Onex Group z 2017 r. aż 36 proc. firm wskazuje na to zagrożenie jako na najbardziej istotne. Na dalszych miejscach są brak dostępu do danych w chmurze w przypadku awarii internetu (25 proc.), dostęp osób trzecich do firmowych zasobów (20 proc.) i niezachowanie poufności informacji (13 proc.). 

Jednak przedsiębiorstwa zwracają także uwagę na niedostatki lokalnego przechowywania najważniejszych danych. Obawiają się zwłaszcza ich utraty (aż 47 proc. wskazań), a w dalszej kolejności – ich wycieku (18 proc.), dostępu osób trzecich (15 proc.), słabych zabezpieczeń (10 proc.) i zagrożenia ze strony obsługujących infrastrukturę IT (7 proc.). 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

25 najlepszych polskich startupów

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?