Strategie

Warszawska zielona rewolucja

Fot. Materiały prasowe

Wyszukana kuchnia albo dobry fast food, ale zawsze na wskroś etyczne podejście plus dobra lokalizacja – to na razie recepta na sukces wegańskiej restauracji w stolicy. Bo na rynku mamy boom. 

10 lat temu było w Warszawie 15 lokali serwujących wegańskie dania, a w całym kraju – 37. Dziś, jak podaje amerykański portal HappyCow, w stolicy działa 38 restauracji w pełni wegańskich, a miejsc, w których można znaleźć odpowiednie produkty, jest w sumie 118. Warszawa zajęła dzięki temu 3. miejsce na świecie w tworzonym przez ten portal rankingu miast przyjaznych weganom. 

Rozwój kuchni i restauracji wegetariańskich czy wegańskich to w części efekt podpatrywania globalnych trendów. – Miejsca z kuchnią roślinną powstają w Londynie, Berlinie czy Kopenhadze, więc także i u nas. Nauczyliśmy się jeść humusy, falafele, wróciły też do łask w nowej, modnej odsłonie, dania kuchni polskiej: przeróżne pierogi, kluski i oczywiście kasze. Nowe życie zyskały także kiszonki – mówi Dorota Minta, psycholog, obserwatorka trendów kulinarnych i redaktor naczelna serwisu Wydarzeniakulinarne.pl. 

Wygląda również na to, że „vege” to nie jest u nas chwilowa moda. Polska jest na 4. miejscu na świecie pod względem odsetka wegan w ogólnej liczbie mieszkańców. Aż 8 proc. rodaków deklaruje, że ich dieta jest oparta wyłącznie na kuchni roślinnej. Ale nie tylko oni są gośćmi wegańskich restauracji. W modnych dziś miejscach, takich jak restauracje Krowarzywa, Tel Aviv, VegeMiasto czy Wegeguru, stanowią tylko 20–30 proc. klientów. Pozostali to wegetarianie, tzw. fleksitarianie, którzy zachowują równowagę między dietą roślinną a mięsną, albo po prostu ludzie ceniący dobrą kuchnię. A wegańska gastronomia przeżywa u nas w ostatnich latach rozkwit. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]