Strategie

Warszawska zielona rewolucja

Fot. Materiały prasowe

Wyszukana kuchnia albo dobry fast food, ale zawsze na wskroś etyczne podejście plus dobra lokalizacja – to na razie recepta na sukces wegańskiej restauracji w stolicy. Bo na rynku mamy boom. 

10 lat temu było w Warszawie 15 lokali serwujących wegańskie dania, a w całym kraju – 37. Dziś, jak podaje amerykański portal HappyCow, w stolicy działa 38 restauracji w pełni wegańskich, a miejsc, w których można znaleźć odpowiednie produkty, jest w sumie 118. Warszawa zajęła dzięki temu 3. miejsce na świecie w tworzonym przez ten portal rankingu miast przyjaznych weganom. 

Rozwój kuchni i restauracji wegetariańskich czy wegańskich to w części efekt podpatrywania globalnych trendów. – Miejsca z kuchnią roślinną powstają w Londynie, Berlinie czy Kopenhadze, więc także i u nas. Nauczyliśmy się jeść humusy, falafele, wróciły też do łask w nowej, modnej odsłonie, dania kuchni polskiej: przeróżne pierogi, kluski i oczywiście kasze. Nowe życie zyskały także kiszonki – mówi Dorota Minta, psycholog, obserwatorka trendów kulinarnych i redaktor naczelna serwisu Wydarzeniakulinarne.pl. 

Wygląda również na to, że „vege” to nie jest u nas chwilowa moda. Polska jest na 4. miejscu na świecie pod względem odsetka wegan w ogólnej liczbie mieszkańców. Aż 8 proc. rodaków deklaruje, że ich dieta jest oparta wyłącznie na kuchni roślinnej. Ale nie tylko oni są gośćmi wegańskich restauracji. W modnych dziś miejscach, takich jak restauracje Krowarzywa, Tel Aviv, VegeMiasto czy Wegeguru, stanowią tylko 20–30 proc. klientów. Pozostali to wegetarianie, tzw. fleksitarianie, którzy zachowują równowagę między dietą roślinną a mięsną, albo po prostu ludzie ceniący dobrą kuchnię. A wegańska gastronomia przeżywa u nas w ostatnich latach rozkwit. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 3 (42) MARZEC 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę