Wydarzenia

Dyrektor finansowy dziś – ale co jutro?

Jubileuszowy cykl kongresów dyrektorów finansowych zapowiada się przełomowo. Po raz pierwszy profesjonaliści zarządzający finansami przedsiębiorstw spotkają się w Gdańsku i Lublinie, by następnie po 5 latach powrócić do Krakowa. Zwieńczeniem wiosennych spotkań będzie Poznań, a wielki finał wraz z uroczystą galą i rozstrzygnięciem XIII edycji konkursu Dyrektor Finansowy Roku odbędą się jesienią w Warszawie. Ponadto na każdym z pięciu kongresów organizatorzy będą przyznawać po raz pierwszy wyróżnienie Digital Finance Award, honorujące implementację innowacyjnych rozwiązań w proces zarządzania finansami.

Cykl spotkań dyrektorów finansowych oraz konkurs Dyrektor Finansowy Roku są inicjatywą niekomercyjną, powstałą we współpracy ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), Grupy Euler Hermes – wiodącego ubezpieczyciela należności handlowych, jednego z liderów w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności, oraz Centrum Idei Gospodarczo-Ekonomicznych – niezależnego, ekspercko-dziennikarskiego think tanku.

Inicjatywa Dyrektor Finansowy Roku to największy i najdłużej organizowany w Polsce projekt skierowany do społeczności osób zarządzających finansami przedsiębiorstw i firm. Celem kongresów jest wymiana doświadczeń i omówienie wyzwań czekających na finansistów w zawiłym świecie biznesu. W trakcie każdego z pięciu spotkań teoretycy i praktycy pochylą się nad obecnymi zagadnieniami z zakresu finansów, prawa, podatków czy technologii, które nurtują wielu dzisiejszych dyrektorów finansowych. W jednym z paneli będzie omawiana kwestia wdrażanego w Polsce mechanizmu podzielnej płatności – split payment, który będzie największym tegorocznym wyzwaniem dla finansistów. W trakcie kongresu będą analizowane także korzyści w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej, jak również roli CFO w dziedzinie HR. Nie zabraknie także tematów, przed którymi dział finansów nie może uciec – eksperci pochylą się na zagadnieniem „CFO 4.0” oraz robotyzacją i automatyzacją, które są koniecznymi wyzwaniami związanymi ze sprostaniem konkurencyjności. Gościem specjalnym spotkań będzie Ignacy Morawski, ekonomista projektu SpotData, lider innowacji New Europe 100 Financial Times. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych analityków trendów ekonomicznych podzieli się swoją wiedzą, prezentując „Heatmapę ryzyk finansowych w gospodarce w 2018 roku”.

– Przygotowując tegoroczny cykl kongresów, uświadomiliśmy sobie, jak ten projekt w ciągu dekady przerodził się w stały element szeroko rozumianej płaszczyzny do wymiany doświadczeń, dyskusji o zmianach w regulacjach prawnych oraz stał się ważnym miejscem, gdzie wszyscy możemy zastanowić się nad wyzwaniami jutra. Niesłabnące zainteresowanie ze strony osób zarządzających finansami biznesu w Polsce niezmiernie nas cieszy, a to pokazuje, że dyrektorzy finansowi potrzebują i oczekują wsparcia w codziennym podejmowaniu wyzwań. Jest dla nas zaszczytem, że od ponad 10 lat możemy im w tym pomagać, a jednocześnie, przyznając tytuł Dyrektora Finansowego Roku, nagrodzić i zaprezentować środowisku tych najlepszych, którzy potrafią odnieść sukces – powiedział Paul Flanagan, prezes zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes.

Pierwszą konferencją, która rozpocznie cykl kongresów, będzie spotkanie 12 kwietnia w gdańskim hotelu Hilton. Następne odbędą się w Lublinie (19 kwietnia – hotel inBetween), Krakowie (9 maja – Sheraton) oraz Poznaniu (6 czerwca – hotel IBB Andersia). Uroczysta gala konkursu Dyrektor Finansowy Roku, wieńcząca cykl kongresów, tradycyjnie odbędzie się w Warszawie (2 października w hotelu InterContinental).

Konkurs DFR

Dwa, tradycyjnie przyznawane tytuły w kategoriach: Dyrektor Finansowy Małych i Średnich Firm (kryterium: obrót firmy do 200 mln zł lub zatrudnienie do 250 osób) oraz Dyrektor Finansowy Dużych Przedsiębiorstw (kryterium: obrót powyżej 200 mln zł lub zatrudnienie powyżej 250 osób) zostaną w tym roku uzupełnione o specjalne wyróżnienie dla Dyrektorów Finansowych w spółkach notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Aplikowanie o tytuł Dyrektora Finansowego Roku rozpocznie się 3 kwietnia i będzie trwało do 22 czerwca. Swój udział w konkursie można zgłosić poprzez wypełnienie i wysyłanie ankiety, dostępnej na oficjalnej stronie projektu www.dyrektorfinansowyroku.pl. Udział w konkursie jest bezpłatny i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami ze strony uczestników.

– Celem konkursu Dyrektor Finansowy Roku, organizowanego w tym roku już trzynasty raz, jest nagrodzenie tych dyrektorów, którzy w zmieniających się warunkach i dynamicznej rzeczywistości nie tylko potrafią zadbać o bezpieczeństwo finansowe firm, ale przede wszystkim wspierają liderów przedsiębiorstw w trudnych decyzjach biznesowych, kreślą wizję i podejmują właściwe decyzje w sytuacji niepewności. Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich dyrektorów finansowych, właścicieli i zarządy firm namawiamy do zgłaszania swoich dyrektorów finansowych do konkursu. Jesteśmy przekonani, że nagradzanie najlepszych jest doskonałym sposobem podkreślania ogromnej roli dyrektorów finansowych we współczesnej firmie – powiedział Jakub Wojnarowski, przewodniczący Kapituły Nagrody Dyrektor Finansowy Roku, dyrektor zarządzający ACCA Polska oraz Krajami Bałtyckimi.

Wyboru laureatów dokona Kapituła Konkursu, składająca się z niezależnych ekspertów. Nadzór audytorski nad nagrodą sprawuje Jan Letkiewicz, partner zarządzający Grant Thornton.

Wyróżnienie DFA

Podczas tegorocznej edycji projektu Dyrektor Finansowy Roku raz pierwszy zostaną wręczone specjalne wyróżnienia Digital Finance Award, których celem jest promowanie kultury innowacyjności i wdrażania nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu finansami. Wyróżnieniem DFA zostaną docenione firmy, które podnoszą efektywność obsługi finansowo-księgowej biznesu, wdrażając podejście procesowe oraz odpowiednie narzędzia cyfrowe. Nadrzędnym celem wyróżnień Digital Finance Award jest promowaniu kultury innowacyjności, rozumianej jako wnoszenie nowej wartości dla wewnętrznych i zewnętrznych klientów. Firmy, które zostaną uhonorowane tytułem Digital Finance Award, będą tworzyć elitarne grono, wyznaczające nowoczesnym i ambitnym firmom standardy organizacji i cyfryzacji procesów finansowo-księgowych w Polsce. Wyróżnienia zostaną przyznane przez niezależne jury pod przewodnictwem Bartosza Radziszewskiego, współzarządzającego Klubem Dyrektorów Finansowych „Dialog”.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?