Gospodarka

Przedsiębiorcy chcą być traktowani jak partnerzy

Uczestnicy panelu podczas IV Kongresu Rzetelnych Firm (od lewej): Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Marcin Święcicki, Łukasz Gibała, Paweł Poncyljusz, Paweł Rabiej, Adam Łącki, Waldemar Sokołowski.

Polskim przedsiębiorcom doskwiera brak zaufania ze strony państwa – mówili goście IV Kongresu Rzetelnych Firm, który odbył się 6 października w warszawskim hotelu Marriott. Taka atmosfera wokół ludzi biznesu przekłada się na trudności w jego prowadzeniu i odbija się na gospodarce.

Według badania TNS, zrealizowanego na zlecenie Rzetelnej Firmy na grupie 400 przedsiębiorców, 37 proc. z nich często spotyka się z sytuacją, że państwo (zarówno władza ustawodawcza, rząd, jak i urzędnicy) traktuje ich z góry jak oszustów. 56 proc. z podobnym traktowaniem spotyka się od czasu do czasu lub rzadko, a tylko 6 proc. nigdy. Ponadto 35 proc. zapytanych musiało często udowadniać urzędnikom własną wiarygodność, mimo że nie było podstaw ku temu, by w nią wątpić. Dla porównania, jedynie 9 proc. nigdy nie miało takiego doświadczenia.

Również w czasie dyskusji panelowej podczas kongresu przedsiębiorcy zgłosili wiele gorzkich uwag pod adresem urzędników i generalnie polskich władz. Wskazywali, jak bardzo bezpodstawne kontrole, z założenia niekorzystne dla nich decyzje i wizyty w urzędach utrudniają im rozwijanie firm.

– Przedstawiciele biznesu często podkreślają, że nie czują się traktowani jak równorzędni partnerzy. Powstaje zatem pytanie: Czy to normalne, że uczciwi ludzie muszą udowadniać, że są tacy istotnie? Czy nie powinna obowiązywać ogólna zasada domniemania uczciwości? – powiedział w rozmowie z „My Company Polska” Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Naturalnie biznes też musi traktować poważnie swoje obowiązki wobec państwa. – Obserwujemy tu znaczącą poprawę, a z drugiej strony, jest jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego tak istotną rolę odgrywa edukacja – mówił Sokołowski podczas wygłaszanej przez siebie prelekcji. Do zachowań przedsiębiorców nawiązał też Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów, który przypomniał, że do rejestru wpisano już 5 mld zł firmowych długów.

Podczas kongresowej gali 74 firmom wręczono Złote Certyfikaty Rzetelności 2015. Taki certyfikat już po raz piąty dostało 18 z nich.

Miesięcznik My Company Polska był patronem medialnym IV Kongresu Rzetelnych Firm

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty