Wydarzenia

Znamy zwycięzców bostońskiego bootcampu Bridge to MassChallenge Warsaw

Fot. Materiały prasowe

Pilotażowa odsłona programu akceleracyjnego Bridge to MassChallenge Warsaw dla startupów z Europy Środkowo-Wschodniej dobiegła końca. Jej zwycięzcami, którzy tym samym zakwalifikowali się do światowego półfinału, zostali bNesis, KLEAR Lending i ShelfWise. W maju tego roku podczas półfinałów MassChallenge w Bostonie zmierzą się ze startupami z całego świata o udział w wielkim finale.

W bostońskim bootcampie wzięło udział dziesięć najlepszych startupów z Europy Środkowo-Wschodniej wyłonionych w warszawskiej części programu w styczniu tego roku. Przez cztery dni młodzi przedsiębiorcy-wizjonerzy pracowali z międzynarodowymi ekspertami specjalizującymi się w różnych dziedzinach biznesu i prawa, przedstawicielami funduszy inwestycyjnych i korporacji. Przyświecał im ten sam cel – ekspansja na nowe rynki oraz pozyskanie nowych inwestorów i klientów, w tym na rynku amerykańskim.

– Startupy z Europy Środkowo-Wschodniej, które przeszły do drugiego etapu Bridge to MassChallenge Warsaw, zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie. W oczy rzuciły się ich pasja do innowacji i duch przedsiębiorczości. Te cztery dni spędzone w siedzibie MassChallenge minęły przede wszystkim pod znakiem nauki i networkingu. Nie mam wątpliwości, że wracają do siebie bogatsi o nową wiedzę, znajomości i doświadczenia, bez względu na to, czy przeszli dalej czy nie. Ci przedsiębiorczy innowatorzy są skazani na sukces, my co najwyżej jedynie możemy im podpowiedzieć, czego warto spróbować, a czego powinni się wystrzegać – mówi Michael LaRhette, prezes MassChallenge.

Bridge to MassChallenge Warsaw rozpoczął się we wrześniu 2017 r. – to wtedy ruszyły zapisy do akceleratora, którego partnerami są PKO Bank Polski, PGE Nowa Energia oraz Visa. Do programu bardzo szybko zaczęły spływać zgłoszenia z całej Europy Środkowo-Wschodniej oraz spoza niej, m.in. z Izraela. Do 6 listopada ubiegłego roku, czyli do momentu zakończenia przyjmowania aplikacji, zgłoszeń było niemal 300, ale do pierwszego etapu, który miał miejsce w połowie stycznia, zakwalifikowały się ostatecznie 23 zespoły. Po czterech dniach bootcampu i sesji mentoringowych jury złożone z inwestorów z wieloletnim doświadczeniem wybrało najlepszą ich zdaniem dziesiątkę, która na przełomie lutego i marca w Bostonie zderzyła swoje biznesy z ekosystemem innowacji USA.

Teraz przed zwycięską trójką dwa miesiące wirtualnych sesji mentoringowych, w trakcie których zespoły będą doskonalić swoje umiejętności i zdobywać nową biznesową wiedzę. To czas wzmożonej pracy, ale przynoszącej ogromne korzyści z punktu widzenia wchodzącej na rynki międzynarodowe młodej firmy.

MassChallenge jest jednym z największych na świecie akceleratorów, posiadającym bogatą historię wspierania startupów w budowie i rozwijaniu ich biznesu. W ciągu siedmiu lat istnienia 1211 startupów, które przeszły intensywny program akceleracji, pozyskało ponad 2 mld dol. finansowania, wygenerowało dochód na poziomie 900 mln dol. oraz utworzyło ponad 65 tys. miejsc pracy.

Nr 3 (42) MARZEC 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę