Inwestycje

NFOŚiGW: Miliard na nowe technologie środowiskowe

fot. Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER/EAST NEWS

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotowuje program, który ma pomóc firmom wdrażać nowe technologie i produkować innowacyjne urządzenia związane z ochroną środowiska czy rozwiązaniami dla energetyki. Budżet programu wyniesie 1 mld zł.

Prezes Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej dodała, że program "Sokół" jest obecnie konsultowany z przedsiębiorcami, a pod koniec października ma być zatwierdzony przez radę nadzorczą Funduszu.

"Chcemy, aby po raz pierwszy w historii narodowego funduszu był to program dedykowany do stwarzania nowych technologii. Jest to w pewnym sensie następca programu +Gekon+, ale tam skupialiśmy się przede wszystkim na dofinansowaniu prac naukowo-badawczych, z ewentualnym późniejszym wdrożeniem" - powiedziała. Wyjaśniła, że "Sokół" ma wspierać projekty bardziej dojrzałe niż w Gekonie, czyli po etapie prac badawczych (np. posiadające już patenty).

"Chcemy, aby ci, którzy mają innowacyjne rozwiązania, mogli znaleźć u nas finansowanie. Jest to nasz pierwszy program, który finansowanie zwrotne oferuje nie tylko w formie pożyczek, ale również wejść kapitałowych. Chcemy, aby przedsiębiorca z dobrym pomysłem już nie prowadził badań, ale wdrażał nową technologię" - zaznaczyła Skucha. Kwota pożyczek ma sięgać do 90 mln zł, natomiast wejście kapitałowe - od 3 mln zł wzwyż.

Prezes dodała, że chodzi o pomoc finansową np. w budowie linii technologicznej, czy nawet zakładu, który będzie produkował nowe urządzenia związane z ochroną środowiska, efektywnością energetyczną czy rozwiązaniami dla energetyki.

"Jeżeli program spotka się z uznaniem przedsiębiorców, to będziemy rozważać zwiększanie jego budżetu" - zapewniła szefowa NFOŚiGW.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty