Giełda

Udany rok warszawskiej giełdy

Fot. Materiały prasowe

W 2017 r. GPW była trzecim rynkiem akcji w Europie (ex aequo z hiszpańską giełdą BME), jeśli wziąć pod uwagę liczbę debiutów. Pod względem łącznej wartość IPO, która przekroczyła 1,8 mld euro (i była najwyższa od 2011 r.), warszawska giełda była ósma. Na ósmym miejscu, jeśli chodzi o największe debiuty ubiegłego roku, znalazła się również spółka Play Communications SA, z ofertą o wartości 1 mld euro.

Ogólnie rzecz biorąc, w tym okresie na warszawskim parkiecie przeprowadzono z sukcesem 27 ofert pierwotnych (osiem na Głównym Rynku GPW i 19 na NewConnect). – Dobra sytuacja makroekonomiczna w Europie, umacnianie się polskiej waluty oraz dobre postrzeganie przez inwestorów naszej gospodarki przełożyły się także na wzrost wartości kapitału pozyskanego na rozwój poprzez rynek publiczny – zauważa Marek Dietl, prezes GPW. I dodaje: – Instytucje rynku kapitałowego stają się bardziej komplementarne. Na GPW debiutują kolejne spółki z portfeli funduszy wspartych przez Krajowy Fundusz Kapitałowy. Mają one bardzo duży potencjał wzrostu, co w przyszłości może przełożyć się na zyski inwestorów.

W zestawieniu przygotowanym przez PwC brano pod uwagę 16 rynków akcji. Wszystkie zostawiła daleko w tyle London Stock Exchange Group ze 135 IPO wartymi 17,6 mld euro.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]