Prawo i podatki

Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych – marzec 2018

Fot. Shutterstock

Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać  w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy. 

Zakaz handlu w niedziele

1 marca wchodzi w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Wśród placówek czynnych w tych dniach będą m.in. apteki, stacje paliw, kwiaciarnie, piekarnie czy gastronomia. Sprzedaż będzie mogła odbywać się również na jarmarkach i festynach, na dworcach i lotniskach, w środkach transportu i sklepach internetowych. Ponadto nowym przepisom nie będą podlegać przedsiębiorcy, którzy handel prowadzą osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek, oraz są osobami fizycznymi. 

W tym roku zakaz handlu nie obowiązuje w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Niedzielami handlowymi będą także: kolejne dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, Niedziela Palmowa oraz ostatnie niedziele w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. 

W Wigilię i Wielką Sobotę zakupy w sklepie będzie można zrobić tylko do godz. 14. Za nieprzestrzeganie przepisów ustawy grożą grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł. 

Zmiana ustawy o wychowaniu w trzeźwości

W marcu wejdzie w życie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z nią władze gmin ustalają maksymalną liczbę zezwoleń, usytuowanie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz ograniczenia w sprzedaży tych ostatnich w sklepach w godz. 22–6. Ustawa zabrania też spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych (gastronomia). W przypadku imprez masowych zezwolenie na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych będzie wydawane doraźnie (wcześniej mogło obowiązywać nawet dwa lata). 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]