Zarządzanie

Gdy goni nas czas

Fot. Shutterstock

Jeśli pracownicy nie wyrabiają się z terminami, może to się skończyć dla firmy dużymi problemami, łącznie z utratą klientów czy pozycji na rynku. Jednocześnie szefowie często nie wiedzą, jak sprawić, by terminy nie rozchodziły się w szwach. Skłonni są ostro pouczać, karać swoich ludzi – ale nie tędy droga. 

Główną przyczyną niedotrzymywania terminów przez pracowników są problemy z komunikacją – zauważa Anna Sarnacka-Smith, ekspertka HR z firmy Effectiveness i zarazem autorka książki „Everest lidera” recenzowanej przez nas w tym wydaniu „My Company Polska”. Skąd zaś biorą się takie problemy? Wynikają z naturalnego zjawiska, o którym zapomina wielu szefów: ludzie są różni. – Każdy człowiek ma własną osobowość, wrażliwość i motywacje. To samo dotyczy terminowości w pracy. Jednemu wystarczy wyznaczenie terminu, a innemu należy na przykład wytłumaczyć, dlaczego jego dotrzymanie ma takie znaczenie – mówi Sarnacka-Smith, która sama jest szefową i wspomina, że w jej karierze bardzo ważny był moment, gdy w pełni zdała sobie sprawę, na jak wiele sposobów ludzie patrzą na świat – nawet gdy chodzi o najprostsze zadania. 

Cztery typy pracowników

Dlatego najlepiej jest poznać charakter każdego swojego pracownika. Ale jeśli ktoś nie jest dobrym psychologiem, może mieć problem z trafnym określeniem tego, czym kierują się konkretne osoby, zwłaszcza jeśli jest ich w zespole kilkadziesiąt albo więcej. Z pomocą przychodzą rozmaite teoretyczne modele zachowania, które, przynajmniej do pewnego stopnia, pozwalają sprawdzić to co najistotniejsze i dobrać sposoby komunikowania się czy w ogóle zarządzania. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]