Finanse

Mieszkania na wynajem – więcej zagrożeń dla zysków

Fot. Shutterstock

Inwestowanie w mieszkania na wynajem to jedna z najbardziej powszechnych form lokowania kapitału. Niestety, ten rok będzie dla niektórych inwestorów gorszy, głównie przez zmiany w prawie i wzrost cen na rynku, a możliwe, że dojdą do tego jeszcze podwyżki stóp procentowych. 

Jak szacuje Home Broker, aktualny zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem, w ujęciu netto (czyli po odliczeniu podatku i średnich przestojów w wynajmie), wynosi od 4 do 6,5 proc. rocznie, w zależności od miasta. – W Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Warszawie i we Wrocławiu średnia oczekiwana stopa zwrotu przekracza 5,5 proc. rocznie – zauważa Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości Home Broker. 

W obliczu wciąż rekordowo niskich stóp procentowych, a co za tym idzie – problematycznej opłacalności innych tradycyjnie bezpiecznych form inwestowania (lokaty i obligacje) – to bardzo interesujący wynik. Na przykład w styczniu 2018 r. ponad 2 proc. rocznie można było zarobić w przypadku zaledwie kilku ofert lokat, i to przy założeniu, że inwestujemy na 12 miesięcy i spełniamy dodatkowe warunki, jak choćby posiadanie konta w danym banku. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

MyCompany Polska 12/2018
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!