Finanse

Mieszkania na wynajem – więcej zagrożeń dla zysków

Fot. Shutterstock

Inwestowanie w mieszkania na wynajem to jedna z najbardziej powszechnych form lokowania kapitału. Niestety, ten rok będzie dla niektórych inwestorów gorszy, głównie przez zmiany w prawie i wzrost cen na rynku, a możliwe, że dojdą do tego jeszcze podwyżki stóp procentowych. 

Jak szacuje Home Broker, aktualny zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem, w ujęciu netto (czyli po odliczeniu podatku i średnich przestojów w wynajmie), wynosi od 4 do 6,5 proc. rocznie, w zależności od miasta. – W Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Warszawie i we Wrocławiu średnia oczekiwana stopa zwrotu przekracza 5,5 proc. rocznie – zauważa Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości Home Broker. 

W obliczu wciąż rekordowo niskich stóp procentowych, a co za tym idzie – problematycznej opłacalności innych tradycyjnie bezpiecznych form inwestowania (lokaty i obligacje) – to bardzo interesujący wynik. Na przykład w styczniu 2018 r. ponad 2 proc. rocznie można było zarobić w przypadku zaledwie kilku ofert lokat, i to przy założeniu, że inwestujemy na 12 miesięcy i spełniamy dodatkowe warunki, jak choćby posiadanie konta w danym banku. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]