Finanse

Ponad miliard transakcji, a będzie więcej

Fot. Shutterstock

Jak podaje NBP, w III kwartale 2017 r. liczba transakcji bezgotówkowych kartami wydanymi przez polskie banki po raz pierwszy w historii przekroczyła miliard (rozliczono ich dokładnie 1 003 868 731). Czyli średnio co sekundę realizowanych było w tym okresie ponad 125 płatności. Imponujące, ale jeszcze większe wrażenie robi tempo, w jakim ten rynek się rozwija. 

Próg 100 mln płatności kwartalnie udało się przekroczyć mniej więcej 10 lat wcześniej – w I kwartale 2007 r. Z kolei pokonanie 500 mln płatności kwartalnie to już zupełnie świeża historia, bo z IV kwartału 2014 r. 

Polski rynek płatności bezgotówkowych rośnie też w ujęciu wartościowym, ale znacznie wolniej. W III kwartale 2007 r. posiadacze kart zapłacili nimi łącznie 168,5 mld zł. Jednak podwojenie tej wartości zajęło bankom i ich klientom aż osiem lat. A skoro liczba transakcji rośnie szybciej niż ich łączna wartość, może to oznaczać tylko jedno: systematyczne obniżanie się średniej kwoty płatności kartą. To ważny sygnał dla przedsiębiorców, którzy jeszcze nie zdecydowali się na akceptację plastikowego pieniądza. Nie ma już wątpliwości, że jego posiadacze korzystają z niego także przy najdrobniejszych zakupach i coraz częściej rozglądają się za terminalami płatniczymi w miejscach, w których dotąd używali gotówki. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]