Finanse

Ponad miliard transakcji, a będzie więcej

Fot. Shutterstock

Jak podaje NBP, w III kwartale 2017 r. liczba transakcji bezgotówkowych kartami wydanymi przez polskie banki po raz pierwszy w historii przekroczyła miliard (rozliczono ich dokładnie 1 003 868 731). Czyli średnio co sekundę realizowanych było w tym okresie ponad 125 płatności. Imponujące, ale jeszcze większe wrażenie robi tempo, w jakim ten rynek się rozwija. 

Próg 100 mln płatności kwartalnie udało się przekroczyć mniej więcej 10 lat wcześniej – w I kwartale 2007 r. Z kolei pokonanie 500 mln płatności kwartalnie to już zupełnie świeża historia, bo z IV kwartału 2014 r. 

Polski rynek płatności bezgotówkowych rośnie też w ujęciu wartościowym, ale znacznie wolniej. W III kwartale 2007 r. posiadacze kart zapłacili nimi łącznie 168,5 mld zł. Jednak podwojenie tej wartości zajęło bankom i ich klientom aż osiem lat. A skoro liczba transakcji rośnie szybciej niż ich łączna wartość, może to oznaczać tylko jedno: systematyczne obniżanie się średniej kwoty płatności kartą. To ważny sygnał dla przedsiębiorców, którzy jeszcze nie zdecydowali się na akceptację plastikowego pieniądza. Nie ma już wątpliwości, że jego posiadacze korzystają z niego także przy najdrobniejszych zakupach i coraz częściej rozglądają się za terminalami płatniczymi w miejscach, w których dotąd używali gotówki. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Nr 3 (42) MARZEC 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę