Leasing

Dynamiczne statystyki

Fot. Shutterstock

Dynamika rynku leasingu od kilku  lat nie traci impetu, a największa jego klientela to małe i średnie  firmy. Zwraca uwagę ponad 20-procentowy wzrost wartości finansowania maszyn i urządzeń.  To dobry wskaźnik rozwoju  sektora MSP. 

Firmy leasingowe sfinansowały w 2017 r. inwestycje warte w sumie 67,8 mld zł, o 15,7 proc. więcej niż rok wcześniej – podaje Związek Polskiego Leasingu (ZPL). Stabilny trend wzrostowy utrzymuje się od 2013 r., po wcześniejszym, spowodowanym światowym kryzysem, dołku. Rekordowy pod tym względem był 2014 r., gdy wartość tego rynku skoczyła aż o 21,3 proc. 

Prognozy mówią, że tendencja ta będzie kontynuowana w kolejnych latach, co jest związane z rozwojem polskich firm. Koniunktura gospodarcza w Europie i w kraju jest dobra, przybywa też rodzimych eksporterów, w tym wśród małych i średnich przedsiębiorstw, powiększają się również skala czy zasięg tej ekspansji. W chwili powstawania niniejszego artykułu nie były jeszcze znane dane dotyczące wartości naszej sprzedaży zagranicznej w minionym roku, ale zakładano, że po raz pierwszy może ona przekroczyć 200 mld euro (do końca listopada było to 187,7 mld). Pozytywnym prognostykiem jest też to, że firmy, które przez wiele ostatnich miesięcy masowo się z tym wstrzymywały – wreszcie zaczynają inwestować, co oznacza m.in. zakup i wymianę parku maszynowego. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]