Leasing

Bez większych wstrząsów

Fot. Shutterstock

Na 2018 r. zaplanowano wprowadzenie bardzo wielu zmian podatkowych, ale na razie dla branży leasingowej  i leasingobiorców w większości  wydają się one neutralne. 

Część ekspertów jeszcze latem zeszłego roku martwiła się, że nowelizacja ustawy o PIT i CIT zmieni sposób rozliczania transakcji leasingu operacyjnego. Że zniknie istotna, z punktu widzenia przedsiębiorcy, różnica między leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym, która polega na tym, iż w przypadku tego pierwszego podatek VAT można uiszczać stopniowo, wraz z każdą płaconą ratą leasingową. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że koszty podatkowe leasingu rozkładają się wtedy w czasie. Przy leasingu finansowym VAT trzeba zapłacić z góry od całej kwoty transakcji, gdyż nie chodzi tu o usługę, a o wydanie towaru. Na szczęście, obawy ekspertów okazały się płonne. 

Co prawda ustawodawca, w odniesieniu do tzw. cienkiej kapitalizacji, wprowadził przepisy ograniczające możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów nie tylko odsetek od pożyczek i kredytów udzielonych przez podmioty powiązane, ale również innych kosztów finansowania dłużnego, m.in. opłat, prowizji, premii, części odsetkowej raty leasingowej, kar i opłat za opóźnienie w zapłacie, kosztów zabezpieczenia zobowiązań itp. I to także w przypadku finansowania udzielonego przez podmioty niepowiązane. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]