Finanse

KNF zgodził się na zakup akcji Alior Banku przez PZU

fot Adam Guz/REPORTER/EAST NEWS

Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez PZU pakietu 25% akcji Alior Banku. Decyzja została podjęta jednogłośnie. Tym samym Grupa PZU spełniła wszystkie wymagane warunki do objęcia udziałów w banku.

Wydając zgodę na transakcję Komisja pozytywnie oceniła stabilną sytuację finansową PZU SA oraz przedłożony plan działalności banku, w tym złożone przez ubezpieczyciela zobowiązanie dotyczące ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem. Jego zakres obejmuje m.in. długoterminowy charakter nabycia akcji, ewentualne wsparcie kapitałowe, politykę dywidendową, utrzymanie rozpoznawalnej na rynku marki banku oraz niewycofywanie akcji banku z obrotu na GPW i utrzymanie płynności akcji banku co najmniej na poziomie 25%. Równocześnie PZU zobowiązał się do utrzymania płynności akcji na poziomie 30%, jeśli udział w rynku Alior Banku przekroczy w przyszłości 5%.

Decyzja KNF otwiera drogę do realizacji planów Grupy PZU – konsolidacji polskiego sektora bankowego poprzezbudowę spółki, która znajdzie się pośród pierwszej rynkowej piątki.

- Zakup pakietu kontrolnego Alior Banku to dopiero początek naszej docelowej obecności w krajowym sektorze bankowym. Na tej bazie zamierzamy stworzyć instytucję, która już na starcie będzie należeć do rodzimej ekstraklasy. Do osiągnięcia tego celu potrzebujemy zaangażowania w jeszcze kilka banków, aby móc je skutecznie skonsolidować. Nie interesuje nas stanie w drugim szeregu i gonienie rynku. Chcemy go kreować i tym samym budować jak największą wartość dla naszych akcjonariuszy.  Ze swoją bazą klientów, świetną kondycją finansową i skutecznym zarządzaniem Alior Bank jest idealnym fundamentem do realizacji tego ambitnego projektu – mówi Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]