Liderzy

Niech MOC będzie z nami

Fot. Konrad Grymin

Powstały niedawno Market One Capital (MOC) to jeden z większych funduszy venture capital na polskim rynku. Czterech partnerów tworzy zespół zarządzający kapitałem przekraczającym 40 mln euro. Chcą tak inwestować w startupy, aby ich założyciele czuli, że te firmy są nadal przede wszystkim ich. 

15 mln dołożył do Market One Capital Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) – ramię UE, które ma wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Reszta pochodzi od inwestorów prywatnych. Najważniejszym kapitałem w tego typu przedsięwzięciach jest jednak doświadczenie zespołów, które nimi zarządzają. Czterej partnerzy mieli okazję je zdobyć. 

Marcin Kurek i Michał Skrzyński współtworzyli w 2008 r. serwis Niania.pl, a Jakub Ślusarczyk spotkał się z nimi, pracując w tym czasie w bmp – niemieckim funduszu venture capital, który zainwestował w ich startup. Po sprzedaniu go, Kurek i Skrzyński przez dwa lata inwestowali jako aniołowie biznesu, po czym razem ze Ślusarczykiem stworzyli fundusz Protos Venture Capital – jeden z nielicznych w Polsce funduszy seed (angażujących się w startupy na najwcześniejszym, zalążkowym etapie rozwoju), który skupiał wyłącznie prywatnych inwestorów. 

Marcin Zabielski był z kolei partnerem zarządzającym w założonym przez grupę aniołów biznesu Hedgehog Fund, zyskawszy wcześniej doświadczenie jako przedsiębiorca internetowy, konsultant biznesowy pracujący dla dużych firm oraz członek zarządu grupy Pracuj.pl. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]