Zarządzanie

Polska na 39. miejscu w raporcie Global Talent Competitiveness Index 2018

Fot. Shutterstock

Według przygotowanego przez Adecco raportu Global Talent Competitiveness Index Polska zajmuje 39. miejsce na 118 przebadanych krajów pod względem atrakcyjności dla rozwoju i pozyskiwania utalentowanych pracowników.

Pozycja naszego kraju jest gorsza o jedno oczko w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia. – Spadek o zaledwie jedno miejsce oznacza stabilność, ale w czasie kiedy z rodzimej gospodarki płyną dobre dane makroekonomiczne, powinniśmy liczyć na więcej. Jestem przekonana o tym, że potencjał Polski jest wyższy, a obecna stabilizacja okaże się punktem wyjściowym do rozwoju – komentuje Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Polska.

W badaniu uwzględniono takie wskaźniki, jak zdolność do wykształcenia i utrzymania utalentowanych pracowników, dostęp do odpowiedniej kadry oraz umożliwienie rozwoju utalentowanym pracownikom. Wśród liderów tych obszarów nie nastąpiły wielkie zmiany w stosunku do zestawienia z 2017 r. Wciąż pierwsze miejsce zajmuje Szwajcaria, niemalże ex aequo z Singapurem. Na kolejnej pozycji znajdują się Stany Zjednoczone Ameryki, którym od ubiegłego roku udało się zepchnąć z podium Wielką Brytanię.

Polska wyprzedza takie kraje jak Arabia Saudyjska, Węgry czy Chiny, pozostając jednak w tyle za Estonią i Czechami. Według najnowszej edycji badania świetnie sobie radzi z rozwojem własnych talentów, ma jednak wciąż problem z przyciąganiem zagranicznych specjalistów – zajmuje pod tym względem 61. miejsce. W kategorii zdolność do utrzymania talentów w kraju została oceniona średnio (43. miejsce).

– Całkiem nieźle oceniony został nasz system emerytalny (29. miejsce) i dostęp do kadry technicznej (również 29. miejsce), za to fatalnie system zabezpieczeń społecznych i zasiłków (98. miejsce). To powinno być ostrzeżenie. Obecnie, przy niskiej stopie bezrobocia, problem nie jest tak mocno zauważalny, ale w przypadku pogorszenia sytuacji na rynku pracy może być za późno na efektywne zmiany – mówi Anna Wicha.

Raport Global Talent Competitiveness Index publikowany jest od 2013 roku. Pozwala on porównać, jakie są możliwości poszczególnych krajów we wspieraniu, przyciąganiu i rozwijaniu talentów. W przeprowadzonym na terenie 118 krajów badaniu odzwierciedlona zostaje sytuacja 88,7 proc. mieszkańców planety, którzy wytwarzają 97,3 proc. światowego PKB.

Pełna wersja raportu dostępna pod tym linkiem.

Nr 2 (41) LUTY 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę