Zarządzanie

Polska na 39. miejscu w raporcie Global Talent Competitiveness Index 2018

Fot. Shutterstock

Według przygotowanego przez Adecco raportu Global Talent Competitiveness Index Polska zajmuje 39. miejsce na 118 przebadanych krajów pod względem atrakcyjności dla rozwoju i pozyskiwania utalentowanych pracowników.

Pozycja naszego kraju jest gorsza o jedno oczko w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia. – Spadek o zaledwie jedno miejsce oznacza stabilność, ale w czasie kiedy z rodzimej gospodarki płyną dobre dane makroekonomiczne, powinniśmy liczyć na więcej. Jestem przekonana o tym, że potencjał Polski jest wyższy, a obecna stabilizacja okaże się punktem wyjściowym do rozwoju – komentuje Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Polska.

W badaniu uwzględniono takie wskaźniki, jak zdolność do wykształcenia i utrzymania utalentowanych pracowników, dostęp do odpowiedniej kadry oraz umożliwienie rozwoju utalentowanym pracownikom. Wśród liderów tych obszarów nie nastąpiły wielkie zmiany w stosunku do zestawienia z 2017 r. Wciąż pierwsze miejsce zajmuje Szwajcaria, niemalże ex aequo z Singapurem. Na kolejnej pozycji znajdują się Stany Zjednoczone Ameryki, którym od ubiegłego roku udało się zepchnąć z podium Wielką Brytanię.

Polska wyprzedza takie kraje jak Arabia Saudyjska, Węgry czy Chiny, pozostając jednak w tyle za Estonią i Czechami. Według najnowszej edycji badania świetnie sobie radzi z rozwojem własnych talentów, ma jednak wciąż problem z przyciąganiem zagranicznych specjalistów – zajmuje pod tym względem 61. miejsce. W kategorii zdolność do utrzymania talentów w kraju została oceniona średnio (43. miejsce).

– Całkiem nieźle oceniony został nasz system emerytalny (29. miejsce) i dostęp do kadry technicznej (również 29. miejsce), za to fatalnie system zabezpieczeń społecznych i zasiłków (98. miejsce). To powinno być ostrzeżenie. Obecnie, przy niskiej stopie bezrobocia, problem nie jest tak mocno zauważalny, ale w przypadku pogorszenia sytuacji na rynku pracy może być za późno na efektywne zmiany – mówi Anna Wicha.

Raport Global Talent Competitiveness Index publikowany jest od 2013 roku. Pozwala on porównać, jakie są możliwości poszczególnych krajów we wspieraniu, przyciąganiu i rozwijaniu talentów. W przeprowadzonym na terenie 118 krajów badaniu odzwierciedlona zostaje sytuacja 88,7 proc. mieszkańców planety, którzy wytwarzają 97,3 proc. światowego PKB.

Pełna wersja raportu dostępna pod tym linkiem.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]