Gospodarka

Rośnie rynek dóbr luksusowych

Fot. Shutterstock

Przybywa zamożnych i bogatych Polaków (zarabiających miesięcznie ponad 7,1 tys. zł brutto) – jest ich już 1,1 mln, a w 2021 r. powinno być 1,4 mln. Zarobki 164 tys. rodaków przekraczają 20 tys. zł brutto miesięcznie, a w przypadku 40 tys. sięgają powyżej 50 tys. zł brutto – podaje w swoim raporcie KPMG.

Wraz ze wzrostem liczby potencjalnych nabywców w 2017 r. kolejny raz zwiększyła się wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce szacowana na ponad 21 mld zł. KPMG prognozuje, że do 2021 r. rynek ten może być już wart przeszło 31 mld zł. Od lat największy w nim jest udział segmentu samochodów marek premium i luksusowych (12,3 mld zł), a jednym z najszybciej rosnących i rozwijających się jest segment luksusowej biżuterii i zegarków.

Kluczową rolę w grupie nabywców produktów luksusowych odgrywają osoby należące do kategorii HNWI (ang. high net worth individuals), posiadające majątek, którego wartość netto przekracza 1 mln dol. W 2017 r. liczba polskich HNWI wzrosła o niemal 16 tys. osób, do 57 tys. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii jest ich 2,2 mln. Jesteśmy jednak europejskim liderem pod względem procentowego wzrostu wartości prywatnego majątku.

Nr 2 (41) LUTY 2019
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Czy przenieść firmę za granicę