Gospodarka

Rośnie rynek dóbr luksusowych

Fot. Shutterstock

Przybywa zamożnych i bogatych Polaków (zarabiających miesięcznie ponad 7,1 tys. zł brutto) – jest ich już 1,1 mln, a w 2021 r. powinno być 1,4 mln. Zarobki 164 tys. rodaków przekraczają 20 tys. zł brutto miesięcznie, a w przypadku 40 tys. sięgają powyżej 50 tys. zł brutto – podaje w swoim raporcie KPMG.

Wraz ze wzrostem liczby potencjalnych nabywców w 2017 r. kolejny raz zwiększyła się wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce szacowana na ponad 21 mld zł. KPMG prognozuje, że do 2021 r. rynek ten może być już wart przeszło 31 mld zł. Od lat największy w nim jest udział segmentu samochodów marek premium i luksusowych (12,3 mld zł), a jednym z najszybciej rosnących i rozwijających się jest segment luksusowej biżuterii i zegarków.

Kluczową rolę w grupie nabywców produktów luksusowych odgrywają osoby należące do kategorii HNWI (ang. high net worth individuals), posiadające majątek, którego wartość netto przekracza 1 mln dol. W 2017 r. liczba polskich HNWI wzrosła o niemal 16 tys. osób, do 57 tys. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii jest ich 2,2 mln. Jesteśmy jednak europejskim liderem pod względem procentowego wzrostu wartości prywatnego majątku.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]