Gospodarka

Premier Grecji potwierdza wolę kontynuowania reform

AFP PHOTO/ POOL / LOUISA GOULIAMAKI

Wybrany ponownie na premiera Grecji Aleksis Cipras potwierdził w niedzielę wolę kontynuowania reform, co zadeklarował przed rozpoczynającą się w poniedziałek trzydniową debatą parlamentarną nad wotum zaufania dla jego rządu.

"Musimy odważyć się na reformy, jakich kraj potrzebuje" - oświadczył. Za jedno ze swych głównych zadań uznał dokapitalizowanie banków, które obciążone są nietrafionymi kredytami na łączną kwotę ponad 100 mld euro. Zapowiedział jednocześnie kontynuowanie rozmów z zagranicznymi partnerami finansowymi w celu zapewnienia dalszego wsparcia państwa dla systemu emerytalnego, co zapobiegłoby redukcji wypłacanych świadczeń.

Premier dodał, że w ciągu najbliższych czterech lat zreformuje system podatkowy i nasili walkę ze zjawiskiem pracy na czarno.

Głosowanie nad wotum zaufania przewidziane jest na środę po południu. Koalicja kierowanego przez Ciprasa lewicowego ugrupowania Syriza i niewielkiej prawicowej partii Niezależni Grecy ma w 300-osobowym greckim parlamencie 155 mandatów.

Jeszcze w tym miesiącu eksperci Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego mają podjąć pierwszy przegląd realizacji uzgodnionego w sierpniu z Atenami programu pomocowego na kwotę 86 mld euro. By uzyskać kolejne transze wypłat z tego programu, Grecja musi wprowadzić szereg reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.

Parlament Grecji wybrał w niedzielę na swego nowego przewodniczącego byłego ministra spraw wewnętrznych z ramienia Syrizy, 64-letniego Nikosa Wucisa. Jak podała grecka telewizja państwowa ERT, jego kandydaturę poparło 181 deputowanych, w tym także przedstawiciele opozycji.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]