Finanse

A w banku – dzieje się

Fot. Shutterstock

Rozwój technologii informatycznych oznacza wielkie zmiany dla banków i całego sektora finansowego, niektórzy nawet żartują, że przez to bankowość trzeba wymyślić od nowa. Tak czy owak, polskie banki trzymają rękę na pulsie. 

Jak przewidują analitycy firmy badawczej IDC, do 2025 r. zasoby wytwarzanych przez ludzkość danych zwiększą się lawinowo, do niewyobrażalnej wartości 16,3 zettabajtów (zettabajt  to 1 mld terabajtów). Dla porównania, w 2016 r. zasoby te były w przybliżeniu 10-krotnie mniejsze. Taki zalew informacji drastycznie zmieni zasady funkcjonowania wielu zaawansowanych technologicznie biznesów, w tym branży bankowej. Kto najszybciej nauczy się je skutecznie przetwarzać i wykorzystywać dla potrzeb swoich klientów, ten zyska przewagę konkurencyjną. Kto się spóźni, będzie musiał liczyć się z utratą udziałów w rynku. 

O tym, jak bardzo technologie związane z przetwarzaniem danych zmieniają, a właściwie już zmieniły bankowość, świadczy prosty przykład: dziś oczywiste jest, że niewielką pożyczkę można dostać od ręki. Jest to możliwe dzięki danym Biura Informacji Kredytowej. Baza BIK, przez lata napełniana informacjami o konsumentach i ich zobowiązaniach kredytowych, dziś pozwala bankom i firmom pożyczkowym niemal automatycznie szacować ryzyko związane z danym klientem. Wiarygodność kredytowa osoby starającej się o finansowanie jest określana poprzez porównanie jej do profilu klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej jej profil jest podobny do tych, którzy spłacają swoje zobowiązania w terminie, tym wyższa jest jej ocena punktowa. Dysponując taką oceną, bank czy instytucja pożyczkowa może już niemal w czasie rzeczywistym podjąć decyzję, czy i na jakich warunkach udzielić finansowania. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!