Finanse

Sielanka może się skończyć

Fot. Shutterstock

Prognozy na najbliższe miesiące: surowce w cenie, dług w przecenie, akcje dużych polskich spółek lepsze niż małych, możliwe huśtawki na światowych rynkach walut, akcji i nieruchomości, atrakcyjny Wschód. Jednak większość znaków zapytania, dotyczących warunków inwestowania, pozostaje ta sama co rok temu. 

Przypomnijmy, że przed rokiem inwestorom spać nie dawała przede wszystkim kwestia przyszłej polityki Donalda Trumpa. Wtedy był on dopiero prezydentem elektem, więc zagadek było mnóstwo, lecz od tamtej pory sytuacja w zasadzie się nie zmieniła: zarówno realizacja ogłoszonych już przez niego zamierzeń, jak i kolejne jego kroki wciąż są wielką niewiadomą. A przecież to, co się dzieje w Stanach Zjednoczonych, będzie w znacznym stopniu kształtować w najbliższych miesiącach warunki inwestycyjne w Polsce i na świecie. 

Mister President, gdzie ta obniżka podatków?

Pod znakiem zapytania stoi np. reforma Trumpa zakładająca zmniejszenie podatków płaconych przez korporacje. – Już w minionym roku miała stanowić paliwo dla rynku akcji w USA – zwraca uwagę Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji w Union Investment TFI (UI TFI). 

Z kolei Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Środkowej, przypomina, że plany amerykańskiego prezydenta dotyczące obniżki danin od przedsiębiorstw i zapowiedź ogromnego programu inwestycyjnego kreowały dla gospodarki amerykańskiej dobre perspektywy. – Wywołany w ten sposób impuls inflacyjny przemawiałby za przyspieszeniem zacieśniania polityki pieniężnej w USA, powodując tym samym umocnienie się dolara – mówi Sielewicz. Tak się jednak nie stało. Planowana reforma Trumpa zderzyła się z problemami natury legislacyjnej i w efekcie dolar, zamiast zyskiwać, przez większą część 2017 r. tracił na wartości. Co zatem może się wydarzyć w najbliższych kilkunastu miesiącach?

Waluty i akcje mogą wymknąć się spod kontroli

– Wpływ na amerykańską walutę będą miały oczywiście rosnące w Stanach stopy procentowe, ale trzeba pamiętać, że tempo zaciskania tamtejszej polityki pieniężnej pozostaje dosyć niejasne – zauważa Sielewicz, który, podobnie jak wszyscy eksperci, z którymi rozmawialiśmy, jest przekonany, że amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) będzie kontynuować podnoszenie stóp (w ostatnich tygodniach spekulowano, że zrobi to w 2018 r. trzykrotnie). Również według Rusaka tempo schładzania gospodarki przez Fed wciąż pozostaje niewiadomą, ale inni, jak np. Marcin Lipka, główny analityk firmy Cinkciarz.pl, przewidują, że będzie ono dosyć szybkie. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!