Inwestycje

Europejski Fundusz Inwestycyjny zainwestuje w polski fundusz venture capital – Market One Capital

Fot. Materiały prasowe

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) ogłosił swoją kolejną, drugą jak do tej pory, inwestycję w fundusz venture capital w Polsce w ramach największego europejskiego programu ramowego Horyzont 2020. Z jego środków pochodzić będzie połowa kapitału funduszu Market One Capital (MOC). Drugą część zainwestują znani przedsiębiorcy, business angels i doświadczeni inwestorzy. Fundusz MOC planuje ulokować ok. 150 mln zł w startupy technologiczne w Polsce i w innych krajach europejskich, głównie z kategorii marketplace i SaaS.

W fundusz postanowiły zainwestować m.in. najbardziej znane postacie polskiej sceny startupowej i venture capital, m.in. Przemek Gacek i Maciej Noga (założyciele Pracuj.pl), Mariusz Gralewski (założyciel Znanylekarz/Docplanner), Marcin Grzymkowski (założyciel Eobuwie.pl), Paweł Chodaczek (Adpilot, Cloud Technologies, RTB House) oraz Tomasz Kraus i Łukasz Haluch (założyciele Brainly.com). Oprócz przedsiębiorców, którzy stworzyli jedne z najbardziej znanych polskich startupów, w MOC zaangażują kapitał także doświadczeni inwestorzy i fundusze VC z Polski i Europy: Paweł Chudziński (partner w Point Nine Capital), Enern Investments, RTA Ventures oraz Xevin Investments.

– Nasze zaangażowanie w Market One Capital to druga inwestycja EFI w venture capital w Polsce i jedna z najbardziej obiecujących propozycji funduszy, które EFI przeanalizował w kraju. Mamy nadzieję, że wsparcie EFI dla Market One Capital będzie silnym sygnałem, że polski rynek venture capital dojrzewa i dogania inne regiony Europy – powiedział Patric Gresko, dyrektor ds. venture capital w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym.

Market One Capital tworzą ludzie, którzy są obecni w branży technologicznej od lat. Zarządzają nim cztery osoby rozwijające do tej pory dwa znane w Polsce fundusze: Protos VC (Marcin Kurek, Jakub Ślusarczyk, Michał Skrzyński) i Hedgehog Fund (Marcin Zabielski). MOC inwestuje w spółki z Polski i Europy (głównie Hiszpania, Włochy, Rumunia, Ukraina). Fundusz skupia się na dwóch głównych kategoriach: przede wszystkim marketplace (SaaS based) oraz software. Jego działalność koordynowana jest z dwóch biur: w Warszawie i Barcelonie.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty