Inwestycje

Europejski Fundusz Inwestycyjny zainwestuje w polski fundusz venture capital – Market One Capital

Fot. Materiały prasowe

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) ogłosił swoją kolejną, drugą jak do tej pory, inwestycję w fundusz venture capital w Polsce w ramach największego europejskiego programu ramowego Horyzont 2020. Z jego środków pochodzić będzie połowa kapitału funduszu Market One Capital (MOC). Drugą część zainwestują znani przedsiębiorcy, business angels i doświadczeni inwestorzy. Fundusz MOC planuje ulokować ok. 150 mln zł w startupy technologiczne w Polsce i w innych krajach europejskich, głównie z kategorii marketplace i SaaS.

W fundusz postanowiły zainwestować m.in. najbardziej znane postacie polskiej sceny startupowej i venture capital, m.in. Przemek Gacek i Maciej Noga (założyciele Pracuj.pl), Mariusz Gralewski (założyciel Znanylekarz/Docplanner), Marcin Grzymkowski (założyciel Eobuwie.pl), Paweł Chodaczek (Adpilot, Cloud Technologies, RTB House) oraz Tomasz Kraus i Łukasz Haluch (założyciele Brainly.com). Oprócz przedsiębiorców, którzy stworzyli jedne z najbardziej znanych polskich startupów, w MOC zaangażują kapitał także doświadczeni inwestorzy i fundusze VC z Polski i Europy: Paweł Chudziński (partner w Point Nine Capital), Enern Investments, RTA Ventures oraz Xevin Investments.

– Nasze zaangażowanie w Market One Capital to druga inwestycja EFI w venture capital w Polsce i jedna z najbardziej obiecujących propozycji funduszy, które EFI przeanalizował w kraju. Mamy nadzieję, że wsparcie EFI dla Market One Capital będzie silnym sygnałem, że polski rynek venture capital dojrzewa i dogania inne regiony Europy – powiedział Patric Gresko, dyrektor ds. venture capital w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym.

Market One Capital tworzą ludzie, którzy są obecni w branży technologicznej od lat. Zarządzają nim cztery osoby rozwijające do tej pory dwa znane w Polsce fundusze: Protos VC (Marcin Kurek, Jakub Ślusarczyk, Michał Skrzyński) i Hedgehog Fund (Marcin Zabielski). MOC inwestuje w spółki z Polski i Europy (głównie Hiszpania, Włochy, Rumunia, Ukraina). Fundusz skupia się na dwóch głównych kategoriach: przede wszystkim marketplace (SaaS based) oraz software. Jego działalność koordynowana jest z dwóch biur: w Warszawie i Barcelonie.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]