Wydarzenia

Carlsberg – piwo warzone od 170 lat

Jacob Christian Jacobsen. Fot. Materiały prasowe

10 listopada minęło dokładnie 170 lat, odkąd J.C. Jacobsen założył Browar Carlsberg – miejsce, w którym powstaje „prawdopodobnie najlepsze piwo na świecie”.

Jacob Christian Jacobsen założył Browar Carlsberg w 1847 r. Od początku wykorzystywano w nim bardzo nowoczesną jak na owe czasy technologię dolnej fermentacji, której tajniki Jacobsen poznał, podróżując m.in. do Bawarii. Celem i ambicją browarnika było warzenie najwyższej jakości piwa. Kierując się tą zasadą, Jacobsen stworzył podwaliny pod silną, rozwijającą się w sposób zrównoważony firmę, która do dziś znajduje się w światowej czołówce producentów piwa.

J.C. Jacobsen był wizjonerem. Warząc piwo, wykorzystywał też najnowsze osiągniecia nauki i techniki. W 1875 r. założył laboratorium badawcze, któremu zawdzięczamy wiele ważnych odkryć, np. skalę pH, enzymy działające w niskich temperaturach czy jedno z pierwszych i przełomowych dla branży piwnej osiągnięć, jakim było wyizolowanie w 1883 r. czystych kultur drożdży. Ich odkrycie zrewolucjonizowało proces warzenia piwa. Szczepy drożdży z browaru w Kopenhadze są przodkiem większości obecnych lagerów i umożliwiły warzenie piwa o wysokiej i powtarzalnej jakości, co wcześniej było dużym wyzwaniem. Co ciekawe, J.C. Jacobsen podzielił się bezinteresownie odkryciem swojego laboratorium z innymi browarnikami w imię tworzenia i promowania złocistego trunku o wysokiej jakości.

Dzielenie się swoimi osiągnięciami i korzyściami płynącymi z warzenia piwa było jednym z filarów życiowej filozofii J.C. Jacobsena. Zarówno on, jak i jego syn Carl byli zaangażowanymi filantropami wspierającymi społeczeństwo Kopenhagi oraz rozwój miasta. Przeznaczali znaczące kwoty na działania społeczne, wspierali naukowców i artystów, ufundowali wiele okazałych budynków stojących do dziś w stolicy Danii oraz udostępniali społeczeństwu zbiory sztuki. Jacobsen, chcąc, by jego spuścizna i filozofia życiowa przetrwały jak najdłużej, założył w 1876 r. Fundację Carlsberg. To jedna z pierwszych, działających do dzisiaj, fundacji korporacyjnych na świecie (starsza niż Fundacja Nobla, która powstała w 1900 r.).

Jacobsenowie myśleli perspektywicznie, budowali swoją działalność lokalnie, mając jednak w planie ciągły rozwój. W 1868 r. Carlsberg rozpoczął eksport piwa. Statek z pierwszą partią utonął w drodze do Brazylii. Druga próba zakończyła się sukcesem i w 1868 r. piwo dotarło do Edynburga. Potem Carlsberg docierał do innych krajów na całym globie, stając się tym samym pierwszym w historii piwem eksportowanym na cały świat.

10 listopada ponad 42 tysiące pracowników Grupy Carlsberg w 150 krajach uczciło 170. urodziny, częstując się tradycyjnym wielowarstwowym duńskim tortem, koniecznie z bitą śmietana i czerwonymi owocami – w barwach duńskiej flagi.

Carlsberg Polska jest jednym z trzech największych graczy na rynku piwa w Polsce. W jego ofercie są takie marki, jak Carlsberg, Okocim, Harnaś, Karmi, Kasztelan, Somersby, Grimbergen, Bosman oraz Piast. Piwa z grupy Carlsberg Polska warzone są w Browarze Okocim w Brzesku (1845), Browarze Bosman w Szczecinie (1848) oraz Browarze Kasztelan w Sierpcu. Carlsberg Polska jest oddziałem duńskiej firmy Carlsberg działającej od 1847 r. – w tym roku przypada 170. rocznica jej powstania.

MyCompany Polska 11/2018
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!