Wypatrzone przez ŚWIDERKA

Brutalne statystyki sprzętowych startupów

Andrzej Wieteszka

Statystyki dotyczące startupów zajmujących się tworzeniem i produkcją takich urządzeń, jak inteligentne opaski czy okulary do wirtualnej rzeczywistości, są brutalne. Z blisko 400 firm, które uzyskały wstępne finansowanie w latach 2012–2013, samodzielnie działa już tylko 3 proc. – wynika z danych zebranych przez firmę CB Insight. 

Odsiew następuje już na poziomie pierwszej rundy finansowania. Jedynie 46 proc. analizowanych firm zdołało pozyskać pieniądze na tym etapie. Druga runda finansowania okazała się udana dla zaledwie 24 proc., podczas gdy w tej fazie średnia dla technologicznych startupów wynosi 46 proc. Jak widać, sito jest gęste. 

Tego typu firmy są także bardzo rzadko przejmowane. Nowego właściciela znalazły m.in. Oculus, produkujący gogle do wirtualnej rzeczywistości (w 2014 r. za 2 mld dol. kupił go Facebook), i SmartThings, tworzący rozwiązania do inteligentnych domów (w 2014 r. za 200 mln dol. przejął go Samsung). 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!