Finanse

Ruszyła Narodowa Loteria Paragonowa - do wygrania samochody, laptopy, tablety

fot, ANNA ABAKO/EAST NEWS

"Zapraszam wszystkich Polaków - 1 października startujemy, będziemy organizować co miesiąc losowanie. Najbliższe 16 listopada, ale już od 1 października możemy zbierać paragony fiskalne. Warunki są dwa - musimy mieć ukończone 18 lat, a paragon musi być na minimum 10 zł" - powiedziała wiceminister finansów Izabela Leszczyna.

Jak wyjaśniła, każdy taki paragon możemy zarejestrować na specjalnej stronie internetowej (www.loteriaparagonowa.gov.pl) i wziąć udział w losowaniu.

"Możemy zarejestrować dowolną liczbę paragonów, ale każdy paragon rejestrujemy tylko raz" - zaznaczyła.

"Mamy nadzieję na duże zainteresowanie naszą loterią" - stwierdziła.

Wiceminister tłumaczyła, że Narodowa Loteria Paragonowa ma na celu przede wszystkim wspieranie rzetelnych przedsiębiorców i podatników poprzez promowanie uczciwego obrotu gospodarczego.

Jak mówiła, na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy z nas, płacąc za towar lub za usługę, w sklepie, w restauracji, u fryzjera czy u mechanika samochodowego, uczestniczy w obrocie gospodarczym i to czy bierzemy paragon fiskalny, w którym zawsze oprócz ceny za towar jest podatek VAT, ma znaczenie dla wpływów do budżetu państwa. "Podatek VAT to tak naprawdę największa pozycją w budżecie państwa, a więc im więcej wpływów z podatku VAT, tym więcej możemy przeznaczyć środków na budowę autostrad, szkół, szpitali, także na nasze bezpieczeństwo - na wojsko, policję, straż pożarną" - podkreśliła.

Dodała, że każdego miesiąca będzie można wygrać Opla Astrę, a raz na kwartał, kiedy będą losowania spośród paragonów fiskalnych za usługi, do wygrania będzie nagroda specjalna - Opel Insignia. "Poza tym mamy jeszcze laptopy, mamy tablety. Każdy przedsiębiorca, który jest wystawcą szczęśliwego paragonu, otrzymuje od nas tablet" - wymieniała.

Wiceszefowa MF podczas czwartkowej konferencji prasowej wyjaśniła, że w losowaniu specjalnym udział będą brać paragony wystawione przez "branżę premiowaną". "W najbliższych miesiącach jest to fryzjerstwo i kosmetyka. W kolejnych miesiącach - prywatne usługi medyczne" - wskazała.

Leszczyna dodała, że takie paragony będą brać udział nie tylko w losowaniach comiesięcznych, ale również w losowaniu dodatkowym, które będzie odbywało się raz na trzy miesiące. "W branżach usługowych bywa bardzo często tak, że świadomość konsumencka, iż za taką usługę należy się nam paragon (...) jest stosunkowo mniejsza. Stąd takie branże" - wyjaśniła.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]