Zarządzanie

5 najgorszych błędów szefów

Shutterstock

Szefom trudno osiągać rezultaty, które sobie założyli. Większość z nich nie ma kluczowych umiejętności, dzięki którym potrafiliby to, co robią oni i ich podwładni, podporządkować zespołowej realizacji celów. Jakie popełniają najpoważniejsze błędy?

1. Złe zarządzanie samym sobą

Szef, który chce być skuteczny, musi zacząć od siebie. Każdy ma bowiem bagaż nawyków i mitów ukształtowanych przez wcześniejsze pokolenia, czasem przez złe szkoły menedżerskie lub dotychczasową karierę, i stosuje stare metody w nowych, nieraz dużo bardziej złożonych warunkach. Słowem – trzeba się rozwijać.

Jak zauważa Artur Wilk, trener i konsultant z firmy DOOR Poland, to właśnie zatrzymanie się w rozwoju jest najgorszym błędem współczesnego szefa. Spoczywając na laurach, traci wiarygodność. – Jeśli chcesz mieć pracowników nastawionych na rozwój, sam nie możesz być inny – mówi Wilk.

Rozwój nie może być jednak chaotyczny, teoretyczny, niepowiązany z konkretnymi sytuacjami (co jest niestety częste), tylko przemyślany i strategiczny. Poza tym szkolenia, treningi, mentoring nie powinny być zawężane tylko do aktywności zawodowej. Ważny jest także rozwój osobisty. Bardzo wiele błędów szefów wynika bowiem z ich problemów psychologicznych. Odpowiednie treningi pozwalają odkryć w sobie nowe zdolności i cechy, usunąć szkodliwe mechanizmy myślenia i działania. Trening personalny to jednak poważna praca nad sobą. Ten, kto woli zawierzyć cud-metodom „prostych pięciu kroków” – również popełnia błąd. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!