Finanse

Spoza krajowej puli

Shutterstock

Działają niejako w tle, więc rzadko się o nich wspomina, ale ich rola jest nie do przecenienia. Fundusze UE z ogólnoeuropejskiej puli, bez podziału na poszczególne kraje, uzupełniają przeróżne luki w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw. Polskie firmy sięgają po nie coraz częściej. 

W 2016 r. ponad 3 tys. małych i średnich firm w Polsce skorzystało z kredytów, pożyczek czy leasingu dzięki instrumentom zwrotnym finansowanym z funduszy ogólnoeuropejskich. W tym roku będzie ich jeszcze więcej – przewidują przedstawiciele Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej. A to tylko część obrazu, bo do grona beneficjentów ramowych, centralnych programów dołączają nowe podmioty, w tym m.in. fundusze venture capital i sieci aniołów biznesu. 

Wsparcie dla inwestorów

15 mln euro – tyle zainwestuje Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) w krakowski fundusz venture capital Innovation Nest. Podpisana w maju umowa to pierwszy przykład skorzystania przez polską firmę z możliwości, jakie oferuje InnovFin Equity – instrument finansowy, który uruchomiono w ramach ogólnounijnego programu Horyzont 2020 po to, by poprzez wejścia kapitałowe zwiększyć dostęp innowacyjnych MSP do finansowania. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!