Zarządzanie flotą

Auto i fiskus

Shutterstock

Zastanawiając się, czy kupić auto dla firmy, czy sfinansować jego użytkowanie (i w jaki sposób), warto wziąć również pod uwagę podatkowe skutki takiej decyzji. 

Zakup auta za gotówkę lub na kredyt

W przypadku samochodu osobowego przedsiębiorca ma możliwość odliczenia połowy lub całości zapłaconego podatku VAT. Jeśli chce uzyskać 100-procentowy zwrot, musi zgłosić pojazd jako firmowy do właściwego urzędu skarbowego (formularz VAT-26) i ewidencjonować jego przebieg (tzw. kilometrówki). W przypadku auta dostawczego odliczenie VAT jest zawsze pełne. 

Jeżeli samochód został wpisany do ewidencji jako środek trwały w firmie, wszelkie wydatki poniesione w związku z jego użytkowaniem można zaliczyć w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodu (ale są ograniczenia dotyczące dobrowolnych ubezpieczeń). 

Przedsiębiorca, który korzysta z samochodu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych i chce wrzucić w koszty wydatki poniesione na jego użytkowanie, powinien prowadzić „kilometrówkę”, aby oddzielić wydatki faktycznie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!