Wydarzenia

Finał międzynarodowego konkursu innowacji społecznych

Materiały prasowe

Pod koniec września w Londynie odbył się finał prestiżowego konkursu startupów studenckich Enactus World Cup 2017. Studenci z 34 państw, w tym reprezentacja Polski, przedstawili projekty społecznie odpowiedzialne przed międzynarodowym jury złożonym z prezesów i menedżerów światowych koncernów, takich jak Coca-Cola, Walmart, KPMG czy Unilever.

Studenci z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zaprezentowali biznesowemu jury autorski projekt NeedleYouNeed, którego celem jest rozwiązywanie problemu nadmiernego konsumpcjonizmu oraz nieodpowiedzialnej produkcji. – Do projektu zaangażowaliśmy seniorki, które dają nowe życie starym niechcianym ubraniom, szyjąc z nich oryginalne koce. Zaangażowanym w proces produkcji seniorkom przekazujemy naszą pozytywną energię i wiedzę biznesową, a przychody ze sprzedaży koców stanowią dla nich istotne źródło utrzymania – mówi Majka Gryczyńska, liderka zespołu.

Studenci z Polski nie przeszli wprawdzie do ścisłego finału, ale mimo to udział w wydarzeniu pozwolił im czerpać inspirację i doświadczenia od pozostałych zespołów, a także porozmawiać ze światowymi liderami biznesu. Tegoroczny konkurs Enactus World Cup zwyciężyli studenci z Indii, którzy przedstawili dwa projekty biznesowe. Celem pierwszego jest poprawa warunków sanitarnych społeczności slumsów miasta Delhi, poprzez otwarcie strzeżonych toalet publicznych. Drugi projekt angażuje kobiety do prowadzenia centrów komputerowych w obszarach wiejskich Indii, promując w ten sposób rozwój umiejętności cyfrowych i świadomości biznesowej wśród kobiet. Zwycięski zespół, oprócz uznania międzynarodowego środowiska biznesowego, otrzymał 50 tys. dol. na rozwój projektów. Nagrodę ufundowała Fundacja Ford Motor Company.

Enactus to międzynarodowa platforma, która łączy obecnych liderów i przedstawicieli biznesu z liderami przyszłości, zdolnymi i aktywnymi studentami. Ci ostatni, z pomocą opiekunów naukowych i doradców biznesowych, realizują projekty w obszarze ekologicznym, ekonomicznym i społecznym. Poszukują rozwiązań biznesowych, które trwale i skutecznie poprawią jakość życia lokalnych społeczności.

Program w Polsce organizowany jest przez firmę Bigram na 14 uczelniach wyższych. Studenci z Wrocławia, zanim pojechali do Londynu, musieli zmierzyć się z 12 zespołami na ogólnopolskim konkursie Enactus, organizowanym co roku na przełomie maja i czerwca. – To jedyne w Polsce wydarzenie, podczas którego blisko 120 szefów największych firm, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju, spotykają się ze zdolnymi i aktywnymi studentami, aby wspólnie rozwijać w młodych ducha przedsiębiorczości i tworzyć innowacje – opisuje Paulina Mazur, Country Leader Enactus w Polsce.

Więcej informacji na temat programu w Polsce oraz konkursu można znaleźć na stronie www.enactus.pl.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]