Finanse

Złoto, brylanty, rubiny

Shutterstock

Złoto i drogie kamienie uznawane są za bezpieczne przystanie dla pieniędzy, co nie znaczy oczywiście, że nie da się na nich dobrze zarobić. Szczególnie w przypadku długodystansowego inwestora. 

W ostatnich latach światowa produkcja złota praktycznie niemal co roku biła rekordy (w 2016 r. wyniosła ok. 3,2 tys. ton), ale jego globalna podaż już wkrótce może się załamać. Znane ludzkości zasoby tego cennego kruszcu, które nadal tkwią w ziemi, szacuje się na jakieś 160 tys. ton, lecz z tego opłaca się wydobywać tylko 60 tys. ton. Jeśli dotychczasowe trendy się nie zmienią, to już w 2035 r. mogą zostać zamknięte wszystkie kopalnie złota.

Nie tylko podaż i popyt

Ta niemiła dla producentów wizja zapewne ucieszy tych, którzy zainwestowali w szlachetny metal, ale nie należy od razu spieniężać innych aktywów i lokować wszystkiego w złotych sztabkach, monetach czy precjozach, w oczekiwaniu, że ich ceny wkrótce pofruną do nieba. 

Taki scenariusz nie jest wcale przesądzony. Wraz z kurczeniem się zasobów, kopalnie mogą przecież udoskonalić metody wydobycia lub odkryć nowe pokłady kruszcu. W ciągu zaś najbliższych kilku lat, jak przewiduje World Gold Council, oprócz gry popytu i podaży, sytuację na rynku złota kształtować będą także inne czynniki (część z nich to zdecydowanie nieprzejrzysta gra „na górze”, w którą zaangażowane są m.in. wielkie fundusze hedgingowe i banki bulionowe). Wśród najważniejszych czynników wymienia się zwłaszcza dobre perspektywy rozwoju azjatyckich gospodarek (co powinno wspierać popyt i ceny), nasilenie ryzyk geopolitycznych (jak tegoroczne wybory w Niemczech czy efekt brexitu) i polityka monetarna najważniejszych banków centralnych – szczególnie Fed, który, podnosząc stopy procentowe, może z kolei doprowadzić do spadku zainteresowania złotem. 

 

Pełna wersja artykułu jest dostępna dla subskrybentów. Aby uzyskać dostęp do artykułu należy się zarejestrować/zalogować a potem zakupić subskrypcje. Zobacz Cennik treści i serwisów płatnych.

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!