Rynek pracy

Dźwiganie w pracy a zdrowie pracowników

Normy BHP ściśle określają dopuszczalny ciężar przedmiotów, które pracownicy mogą nosić podczas pracy. Jednak pracodawcy często się do nich nie stosują, ze szkodą nie tylko dla zdrowia osób zatrudnionych, ale też dla rozwoju swoich firm.

Zbyt częste dźwiganie ciężkich przedmiotów może powodować poważne kontuzje, a jeśli trwa przez lata, to prowadzi do ciężkich schorzeń kręgosłupa i rozregulowuje cały organizm. Mądry przedsiębiorca będzie chronił przed tym swoich pracowników, nie tylko ze względu na ich zdrowie, ale również na duże kary, jakie może na niego nałożyć inspekcja pracy. Poza tym przemęczony i chory pracownik będzie mniej wydajny. Dlatego świetną inwestycją jest zaopatrzenie się w różnego rodzaju podnośniki, dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy.

Normy w podnoszeniu

Dokładne przepisy normujące powyższą kwestię zostały opracowane na podstawie szczegółowych badań. Znaleźć je można w § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. Nr 26, poz. 313 z późn. zm). Każdy pracodawca, którego personel ma do czynienia z ciężarami, powinien je poznać i przeszkolić swoich pracowników pod tym kątem. Ogólnie rzecz ujmując – przy pracy stałej ciężar nie może przekraczać 30 kg, natomiast przy dorywczej 50 kg. Jeśli przedmiot jest cięższy niż 30 kg, to nie można go podnosić wyżej niż na 4 metry ani nie wolno przenosić go dalej niż na odległość powyżej 25 m. Takie rzeczy powinny być przenoszone zespołowo, choć i w takim przypadku trzeba pilnować parametrów – na jednego pracownika nie może wówczas przypadać więcej niż 25 kg przy pracy stałej i 42 kg przy dorywczej. Nie można zespołowo przenosić przedmiotów na odległość przekraczającą 25 m lub o masie przekraczającej 500 kg. Ponadto do pracodawcy należy eliminowanie zagrożenia, jakie może nieść ze sobą przenoszenie pakunków żrących, pylących czy trujących. Należy też przyjrzeć się normom dotyczącym dźwigania przez osoby uprzywilejowane, a więc kobiety w ciąży i matki karmiące, a także młodocianych pracowników.

Pomocne podnośniki

Jest wiele narzędzi, które mogą zostać wykorzystane przy podnoszeniu ciężarów. Mamy do dyspozycji wózki platformowe, wózki narzędziowe, wózki schodowe, podnośniki do beczek, a także stoły podnoszące. Każdy z tych „pomocników” ma inne zastosowanie, przede wszystkim ze względu na wagę. Największy udźwig uniesie stół – można na nim podnieść ciężar 4000 kg. Stół nie przyda się jednak w magazynie, kiedy musimy przenosić ciężkie pakunki na większe odległości. Wtedy dobrym wyborem będzie wózek magazynowy lub platformowy (dostępne w ofercie np. AJ Produkty). Ten pierwszy jest poręczny i służy do wożenia mniejszych objętościowo towarów, które można podnosić bezpośrednio z podłogi, podkładając pod nie platformę. Drugi z nich wykorzystamy, jeśli mamy do przewiezienia towary duże, długie lub wysokie, takie jak np. palety czy deski. Tego typu wózek powinien być regulowany, tak aby można było dostosować go do wysokości pracownika. Świetnie, jeśli będzie się też składał, tak aby nie zabierać potrzebnego w magazynie miejsca. Z kolei wózki schodowe charakteryzują się tym, że mają miękkie koła, amortyzujące drgania podczas wnoszenia ciężarów po schodach.

Pamiętając o tym, że dobry pracownik nie może się przemęczać, zadbajmy, aby osoby zatrudnione w firmie nie musiały dźwigać ciężarów niczym ciężarowcy. Dając im odpowiednie narzędzia, zmotywujemy je do pracy i sprawimy, że stanie się ona bardziej opłacalna.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]