Praca

Wyzwania rekrutacji – na jakich absolwentów czekają pracodawcy?

Niedobory kadrowe to w ostatnich miesiącach gorący temat. Mówi się o rynku pracownika, w szczególności kiedy szukamy do pracy absolwentów czy młodych talentów. Krytyka kandydatów z pokolenia milenialsów już się chyba wyczerpała, a pracodawcy zaczynają poszukiwać w młodych kandydatach potencjału, dostrzegać kreatywność i entuzjazm, energię i proaktywność, która może stać się siłą napędową dla biznesu.

Oczywiście pozyskanie tych młodych talentów, których potrzebuje nasza organizacja, nadal jest wyzwaniem, bo najlepszych szukają prawie wszyscy, a ich liczba na rynku jest ograniczona. Czego więc obecnie szuka pracodawca? Jakich cech i kompetencji oczekujemy od studentów? Czy najmłodsze pokolenie nadal jest postrzegane jako roszczeniowe i nieprzygotowane do pracy? Jak rozmawiamy z młodymi kandydatami i gdzie ich szukamy? Czy już wiemy, jak do nich docierać i jak ich przyciągać?

Między innymi na te pytania postara się odpowiedzieć badanie „Wyzwania rekrutacji – na jakich absolwentów czeka rynek?”, które organizują BIGRAM oraz Cube Reaserch. Zachęcamy pracodawców do wzięcia w nim udziału poprzez wypełnienie krótkiej ankiety: https://lnkd.in/g7Fji5S

Wszyscy, którzy poświęcą swój czas, otrzymają pełny raport z komentarzem eksperckim oraz zaproszenie na webinaria, które odbędą się we wrześniu.

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!

Moda na single