Finanse

Jak korzystnie zaplanować inwestycję w IT

SHUTTERSTOCK

Wśród firm z sektora średniego i małego biznesu od kilku lat widać stabilny rozwój. Utrzymanie wysokiego poziomu jakości usług wymaga zastosowania najnowszych technologii. Jak sfinansować ich zakup? Jednym z najczęściej wybieranych sposobów jest leasing.

Precyzyjne zaplanowanie procesu biznesowego wymaga dokładnego przygotowania inwestycji. Warto pamiętać, że dobry plan rozwoju nie zatrzymuje się na stanie obecnym, ale wybiega w przyszłość i pozwala chociaż w minimalnym stopniu przygotować się na zmianę warunków funkcjonowania niż początkowo zakładane.

Komputery wymieniamy co 2–5 lat

Według badań przeprowadzonych przez firmę Lenovo cykl życia sprzętu IT w firmach waha się najczęściej między okresem od 2 do 5 lat, przy czym notebooki są wymieniane częściej (co 2–3 lata) niż komputery stacjonarne (co 5 lat lub rzadziej). Średnio na wymianę notebooka oraz komputera stacjonarnego przeznacza się podobną kwotę – ok. 2700–2800 zł.

Dlaczego wymieniamy sprzęt

Sprzęt IT nadal zdecydowanie najczęściej wymieniany jest z powodu zużycia (69 proc. decydentów w sprawach IT wskazało właśnie ten powód). Na kolejnych miejscach wymieniano wzrost wymagań sprzętowych (37 proc.) oraz zniszczenie sprzętu (43 proc.). Z kolei 32 proc. ankietowanych jako powód wymiany sprzętu wskazało wymianę oprogramowania i nowe wymagania.

Co jest najważniejsze przy wyborze nowego sprzętu IT

Trwałość i wytrzymałość oraz wydajność są głównymi kryteriami wyboru sprzętu IT do firmy. Koszt zakupu lub leasingu również jest istotnym czynnikiem w procesie decyzyjnym i plasuje się na trzecim miejscu. W dalszej kolejności osoby badane kierują się takimi kryteriami jak ogólna renoma producenta, dotychczasowe doświadczenie we współpracy, koszty serwisowania, ergonomia oraz dostępność.

Nie ulega wątpliwości, że większość firm z segmentu MSP jest świadoma korzyści wynikających z cyfryzacji biznesu, tak samo jak każdy konsument obserwuje postęp technologiczny i wszechobecną digitalizację.

Leasing jako szansa na rozwój

Dlatego małe i średnie firmy aktywnie szukają źródeł finansowania wymiany sprzętu IT. Leasing jako jedna z możliwości jest postrzegany jako atrakcyjny przez 38 proc. ankietowanych, a 25 proc. osób badanych rozważa skorzystanie z tej formy finansowania.

Taki sposób wypożyczenia sprzętu IT jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala uniknąć problemu ze spadkiem wartości kupowanego sprzętu.

Nieustające zmiany technologiczne powodują, że sprzęt elektroniczny żyje coraz krócej i w ciągu bardzo krótkiego czasu staje się po prostu przestarzały. Firmy leasingowe powołują się na badania, z których wynika, że po 24 miesiącach każdy komputer dysponuje zaledwie 60 proc. mocy i właściwości aktualnego odpowiednika.

Jak zoptymalizować koszty związanie z wyposażeniem firmy w sprzęt IT

Optymalizacji kosztów związanych nie tylko z wyposażeniem firmy w sprzęt IT, ale również jego obsługą, jest wiele i wszystko zależy od wielkości i strategii funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Dobrze pojęta optymalizacja kosztów to odpowiedni dobór sprzętu, usług serwisowych, metody finansowania, ale przede wszystkim założeń użytkowania owego sprzętu, dostosowany do potrzeb danej firmy, jej wielkości i planów rozwoju.

Należy pamiętać również, że sam zakup sprzętu, to nie jedyny wydatek, na inwestycję tę należy spojrzeć kompleksowo. Aby dobrze kontrolować przebieg rozwoju technologicznego firmy, przedsiębiorcy szukają zaufanych partnerów, którzy są w stanie całościowo zaplanować , wdrożyć i monitorować inwestycje w infrastrukturę, w sposób umożliwiający zrealizowanie zaplanowanej strategii. Jak zatem szukać partnera do takiego wdrożenia?

– Firma Lenovo skupia się na dwóch założeniach, po pierwsze daje klientom pieniądze na zakup infrastruktury, ale przede wszystkim dążymy do pomagania klientom w zarządzaniu cyklem życia naszego sprzętu, oferując finansowanie w drodze leasingu operacyjnego, odbiór sprzętu pod koniec okresu używania, pomoc w utylizacji, czyszczeniu danych, jak również w bieżącym zarządzaniu infrastrukturą dzięki dedykowanemu portalowi. Nasza oferta idzie krok dalej – nasz produkt nie ma za zadanie konkurować ceną z uniwersalnymi firmami leasingowymi, mamy dostosowywać nasz produkt do potrzeb naszych klientów. Jeśli klient w zasadzie kupuje sprzęt partiami co miesiąc, mamy dla niego program smarttrack, który charakteryzuje się oknami zakupowymi, podczas których klient zamawia sprzęt, a pod koniec danego okresu wszystko zbierane jest w jedną umowę. Ma to na celu zminimalizowanie formalności i uniknięcie konieczności zawierania wielu umów do każdego zamówienia. Jeśli kupujący planuje duży projekt za 3 miesiące, ale sprzęt potrzebuje już, aby móc się do tego przygotować – nie ma problemu, możemy przygotować ofertę z okresem karencji w spłacie. W naszym zrozumieniu leasing to zdecydowanie coś więcej, niż jedynie pożyczenie pieniędzy, co przekłada się na naszą elastyczność w stosunku do potrzeb klientów. Rolą Lenovo Financial Services jest budowa z klientem współpracy wielopłaszczyznowej, gdzie produktem jest kompleksowe rozwiązanie z zakresu używania sprzętu teleinformatycznego, jako narzędzia do prowadzonego biznesu – mówi Patryk Krajewski, Sales Manager Lenovo Financial Services. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]