Pieniądze

We wrześniu do firm trafią pierwsze pożyczki na rozwój szybkiego internetu

SHUTTERSTOCK

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z Alior Bankiem na udzielanie pożyczek ze środków programu Polska Cyfrowa. Już we wrześniu pierwsze pożyczki na rozwój infrastruktury szybkiego internetu trafią do firm telekomunikacyjnych.

Za pośrednictwem banku do przedsiębiorstw telekomunikacyjnych trafi 40 mln zł, z możliwością zwiększenia puli środków do 100 mln zł. Porozumienie zakłada też, że Alior Bank przeznaczy na te projekty niemal 10 mln zł ze środków własnych.

– Program Polska Cyfrowa ma wzmocnić cyfrowe fundamenty dla społeczno-gospodarczego rozwoju kraju i pełne wykorzystanie możliwości, jakie dają technologie cyfrowe. Jednym z jego założeń jest walka z tzw. wykluczeniem cyfrowym, a jego beneficjentami są gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy. Dlatego cieszy nas, że zostaje uruchomione kolejne narzędzie służące wyrównywaniu szans – podkreśla wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

„Pożyczki szerokopasmowe” przeznaczone są dla firm telekomunikacyjnych, których w Polsce zarejestrowanych jest ok. 6,5 tys. O preferencyjne finansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy planujący inwestycje w budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnej, zapewniającej dostęp do szerokopasmowego internetu (o przepustowości min. 30 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz 100 Mb/s dla szkół). Pojedyncza pożyczka może wynosić od 20 tys. do 10 mln zł, z okresem kredytowania nawet do 15 lat.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]