Giełda

Na rynku NewConnect mniej długów, ale więcej dłużników

SHUTTERSTOCK

58 krajowych spółek notowanych na NewConnect znajduje się również na liście dłużników Krajowego Rejestru Długów. Ich łączne zadłużenie sięga niemal 7,5 miliona złotych. To ponad milion złotych mniej niż przed sześcioma miesiącami i ponad 4 miliony mniej niż przed rokiem. Rośnie jednak zarówno liczba zadłużonych spółek, jak i liczba niezapłaconych w terminie zobowiązań.

Na początku lipca 2017 roku na rynku NewConnect, przeznaczonym dla nowo powstałych, młodych i perspektywicznych firm, notowanych było w sumie 396 spółek krajowych oraz kilka zagranicznych. Spośród rodzimych firm dłużnikami jest aż 58 podmiotów. To oznacza wyrównanie rekordu z pilotażowego badania, które zostało przeprowadzone w styczniu 2016 roku.

ówczas na NewConnect notowanych było ooznacza, że odsetek dłużników tym najwyższy w historii badania i sięga niemal 15 procent. zobowiązań w terminie nie płaci mniej więcej co siódma spółka z małej giełdy w dalszym ciągu dominują hand i usług, , technologi. . Jego reprezentacja gronie w ciągu sześcisię firm zauważa Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy.

Eksperci Krajowego Rejestru Długów przeanalizowali również, jak zmieniła się sytuacja 50 spółek z NewConnect, które były notowane w rejestrze dłużników przed sześcioma miesiącami. W tym gronie zadłużenie 18 spółek nie uległo zmianie. Długi 11 firm spadły, ale w przypadku takiej samej ich liczby łączna wartość zobowiązań się zwiększyła. Osiem spółek spłaciło całość swoich długów, a dwie zostały wykluczone z obrotu.

„Długi spółek z NewConnect”, czyli wspólne badanie Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy, zostało przeprowadzone na 396 krajowych spółkach, które 6 lipca 2017 roku były notowane na rynku NewConnect. To jego czwarta edycja. Pierwszego przeglądu zadłużenia spółek z „małej giełdy” dokonano na początku stycznia 2016 roku.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]