Przemysł

Rekordowe półrocze w strefach zarządzanych przez ARP

Infografika: ARP

Agencja Rozwoju Przemysłu w pierwszej połowie 2017 roku udzieliła 40 zezwoleń na działalność gospodarczą w specjalnych strefach ekonomicznych: SSE Euro-Park Mielec i TSSE Euro-Park Wisłosan. Oznacza to 984 mln zł inwestycji oraz 1158 nowych miejsc pracy.

– Mamy satysfakcję, że zarządzane przez ARP specjalne strefy ekonomiczne dają przedsiębiorstwom impuls do rozwoju i wpływają korzystnie na gospodarkę regionów, w których funkcjonują. Odnotowujemy coraz więcej inwestycji związanych z nowymi technologiami. Przykładem branże: lotnicza, automotive czy elektroniczna, które są istotne z punktu widzenia realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedział Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Od początku istnienia stref ARP wydała w nich łącznie 739 zezwoleń na działalność gospodarczą, z czego niemal trzy czwarte dla polskich firm. Zezwolenia te przełożyły się na 18,5 mld zł zainwestowanego kapitału i utworzenie ponad 60 tys. miejsc pracy. Obecnie teren inwestycyjny SSE zarządzanych przez ARP obejmuje 3592 ha położonych w 55 podstrefach w dziewięciu województwach.

Wśród dominujących branż w I półroczu 2017 roku były branże: lotnicza, automotive, metalowa oraz przetwórstwo tworzyw sztucznych. Największymi inwestorami pod względem nakładów finansowych – obok lotniczej spółki MB Aerospace Rzeszów, która zainwestuje w strefie mieleckiej 90 mln zł – okazały się dwie firmy z branży spożywczej. Pierwsza z nich to PZZ Lubella w podstrefie Lublin w strefie mieleckiej z inwestycją wartą 108,5 mln zł. Druga to QFG Food w podstrefie Radom w strefie tarnobrzeskiej, która inwestuje 90 mln zł.

– Zarządzane przez nas specjalne strefy ekonomiczne to doskonałe miejsce do inwestowania, zarówno dla firm z sektora MSP, jak i dla dużych koncernów. Dla inwestorów, którzy chcą tu rozwijać swój biznes, ARP przygotowała specjalną ofertę finansową. Można skorzystać z konkurencyjnych pożyczek przeznaczonych m.in. na rozpoczęcie działalności, rozwój oraz wdrażanie innowacji – podsumowuje Dariusz Śliwowski, wiceprezes zarządu ARP.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]