Przemysł

Rekordowe półrocze w strefach zarządzanych przez ARP

Infografika: ARP

Agencja Rozwoju Przemysłu w pierwszej połowie 2017 roku udzieliła 40 zezwoleń na działalność gospodarczą w specjalnych strefach ekonomicznych: SSE Euro-Park Mielec i TSSE Euro-Park Wisłosan. Oznacza to 984 mln zł inwestycji oraz 1158 nowych miejsc pracy.

– Mamy satysfakcję, że zarządzane przez ARP specjalne strefy ekonomiczne dają przedsiębiorstwom impuls do rozwoju i wpływają korzystnie na gospodarkę regionów, w których funkcjonują. Odnotowujemy coraz więcej inwestycji związanych z nowymi technologiami. Przykładem branże: lotnicza, automotive czy elektroniczna, które są istotne z punktu widzenia realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedział Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Od początku istnienia stref ARP wydała w nich łącznie 739 zezwoleń na działalność gospodarczą, z czego niemal trzy czwarte dla polskich firm. Zezwolenia te przełożyły się na 18,5 mld zł zainwestowanego kapitału i utworzenie ponad 60 tys. miejsc pracy. Obecnie teren inwestycyjny SSE zarządzanych przez ARP obejmuje 3592 ha położonych w 55 podstrefach w dziewięciu województwach.

Wśród dominujących branż w I półroczu 2017 roku były branże: lotnicza, automotive, metalowa oraz przetwórstwo tworzyw sztucznych. Największymi inwestorami pod względem nakładów finansowych – obok lotniczej spółki MB Aerospace Rzeszów, która zainwestuje w strefie mieleckiej 90 mln zł – okazały się dwie firmy z branży spożywczej. Pierwsza z nich to PZZ Lubella w podstrefie Lublin w strefie mieleckiej z inwestycją wartą 108,5 mln zł. Druga to QFG Food w podstrefie Radom w strefie tarnobrzeskiej, która inwestuje 90 mln zł.

– Zarządzane przez nas specjalne strefy ekonomiczne to doskonałe miejsce do inwestowania, zarówno dla firm z sektora MSP, jak i dla dużych koncernów. Dla inwestorów, którzy chcą tu rozwijać swój biznes, ARP przygotowała specjalną ofertę finansową. Można skorzystać z konkurencyjnych pożyczek przeznaczonych m.in. na rozpoczęcie działalności, rozwój oraz wdrażanie innowacji – podsumowuje Dariusz Śliwowski, wiceprezes zarządu ARP.

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Boom na drony

Cztery sposoby na podatki

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!