Nowe Technologie

Superkomputer od Lenovo

19 czerwca, podczas International Supercomputing Conference, firma Lenovo poinformowała o dostarczeniu i wdrożeniu największego na świecie superkomputera opartego na procesorach Intel nowej generacji w Centrum Superkomputerowym w Barcelonie.

Superkomputer nosi nazwę MareNostrum 4 i będzie działać w „najpiękniejszym na świecie centrum danych”, w Chapel Torre Girona na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie w Hiszpanii. Umożliwi on prowadzenie zróżnicowanych badań naukowych: od badań ludzkiego genomu po bioinformatykę, biomechanikę, prognozowanie pogody czy analizę składu atmosfery.

„Szybkie dostarczenie, instalacja i optymalizacja systemu MareNostrum 4 świadczy o wszechstronnych kompetencjach Lenovo w zakresie wysoko wydajnych systemów komputerowych” – powiedział Kirk Skaugen, prezes Lenovo Data Center Group. „Już od 25 lat produkujemy serwery x86 i zajmujemy pierwsze miejsce pod względem ich niezawodności oraz zadowolenia klientów. Chcemy, by firma Lenovo stała się największym na świecie producentem superkomputerów, który pomaga w pokonywaniu największych wyzwań dla ludzkości dzięki szybkiemu rozwojowi technologii i innowacyjności”.

System obejmuje ponad 3400 węzłów serwerów nowej generacji wyposażonych w skalowalne procesory Intel Xeon. Łączy je ponad 60 kilometrów okablowania sieciowego 100 Gb/s Intel Omni-Path. „Realizacja systemu o takich rozmiarach i złożoności wymaga nadzwyczajnego poziomu integracji oraz umiejętności: od laboratorium przez fabrykę po zespoły wdrożeniowe na miejscu” – powiedział Madhu Matta, wiceprezes i dyrektor generalny ds. wysoko wydajnych systemów obliczeniowych i sztucznej inteligencji w Lenovo.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]