Nowe Technologie

Superkomputer od Lenovo

19 czerwca, podczas International Supercomputing Conference, firma Lenovo poinformowała o dostarczeniu i wdrożeniu największego na świecie superkomputera opartego na procesorach Intel nowej generacji w Centrum Superkomputerowym w Barcelonie.

Superkomputer nosi nazwę MareNostrum 4 i będzie działać w „najpiękniejszym na świecie centrum danych”, w Chapel Torre Girona na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie w Hiszpanii. Umożliwi on prowadzenie zróżnicowanych badań naukowych: od badań ludzkiego genomu po bioinformatykę, biomechanikę, prognozowanie pogody czy analizę składu atmosfery.

„Szybkie dostarczenie, instalacja i optymalizacja systemu MareNostrum 4 świadczy o wszechstronnych kompetencjach Lenovo w zakresie wysoko wydajnych systemów komputerowych” – powiedział Kirk Skaugen, prezes Lenovo Data Center Group. „Już od 25 lat produkujemy serwery x86 i zajmujemy pierwsze miejsce pod względem ich niezawodności oraz zadowolenia klientów. Chcemy, by firma Lenovo stała się największym na świecie producentem superkomputerów, który pomaga w pokonywaniu największych wyzwań dla ludzkości dzięki szybkiemu rozwojowi technologii i innowacyjności”.

System obejmuje ponad 3400 węzłów serwerów nowej generacji wyposażonych w skalowalne procesory Intel Xeon. Łączy je ponad 60 kilometrów okablowania sieciowego 100 Gb/s Intel Omni-Path. „Realizacja systemu o takich rozmiarach i złożoności wymaga nadzwyczajnego poziomu integracji oraz umiejętności: od laboratorium przez fabrykę po zespoły wdrożeniowe na miejscu” – powiedział Madhu Matta, wiceprezes i dyrektor generalny ds. wysoko wydajnych systemów obliczeniowych i sztucznej inteligencji w Lenovo.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty