Wydarzenia

Investment Forum & Private Equity Awards Gala

12 czerwca w hotelu Sheraton w Warszawie odbyła się VIII edycja konferencji „Investment Forum & Private Equity Awards Gala” zwieńczona galą rozdania Diamentów Private Equity. Najwybitniejsi przedstawiciele sektora rynków inwestycyjnych, grono inwestorów i przedsiębiorców debatowało m.in. nad najnowszymi trendami oraz uwarunkowaniami na polskim rynku funduszy private equity.

Część merytoryczną otworzyło wystąpienie prezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Pawła Borysa, który odniósł się do atrakcyjności inwestycyjnej, przedstawiając Investment Story regionu. Jako trzy kluczowe elementy wymienił podaż projektów biznesowych, lokalną bazę inwestorów i dostępność kapitału oraz potencjał do rozwoju. Pomimo pracy, jaką trzeba włożyć we współpracę przedsiębiorcy z administracją, optymistycznie stwierdził, że branżę PE w Polsce czekają dobre lata.

Polskie fundusze idą w dobrym kierunku

Pierwszy panel dyskusyjny poświęcony był tematyce funduszy private equity i ich znaczeniu na rynkach kapitałowych, a moderował go Piotr Biernacki (DNB Bank Polska SA). Panel rozpoczął Rafał Błędowski (CIC Corporate Finance), który postawił tezę, że nasza gospodarka wolnorynkowa oraz rynek kapitałowy są stosunkowo młode. Rozwój kapitału idzie w korelacji za rozwojem gospodarki i prywatnej przedsiębiorczości. Następuje zmiana jakościowa, czyli wchodzą na giełdę spółki, które są coraz bardziej świadomymi podmiotami i wiedzą, co oznacza być spółką giełdową oraz jakie wartości, zagrożenia i ograniczenia ze sobą niesie. Piotr Paszczyk (APN Promise) dowodził, że giełda daje możliwości związane z prestiżem, pozwala na współpracę z instytucjami, takimi jak banki, które umożliwiają pozyskanie kapitału na zdecydowanie lepszych warunkach, i nie oczekuje tak dużych zwrotów z inwestycji. Moderator podsumował dyskusję stwierdzeniem, że kondycja funduszy w Polsce na tle krajów wysoko rozwiniętych cały czas rośnie.

Polska coraz lepiej postrzegana przez inwestorów

Po krótkiej przerwie lunchowej goście mieli okazję wysłuchać wystąpienia Krzysztofa Konopińskiego oraz Łukasza Wierdaka (MCI Capital), którzy w swojej prezentacji opowiadał między innymi o wdrażaniu post merger integration plan, transakcjach M&A czy współpracy z partnerami finansowymi.

To niezwykle ciekawe wystąpienie otworzyło drugi panel „Klimat dla inwestorów”, który moderowany był przez Rafała Wize (KPMG). Prelegenci dyskutowali o poziomie ryzyka w Polsce z perspektywy inwestorów private equity oraz o zachętach do inwestowania. „Polska jest w tej części Europy, która jest postrzegana przez inwestorów jako ta stabilna. Ryzyko inwestycyjne w Polsce jest ograniczone, natomiast atrakcyjność rośnie coraz bardziej” – mówiła Joanna Simonowicz (Innova Capital).

Przemysław Gdański (mBank) stwierdził, że zachętą do inwestowania jest bardzo stabilny i zaawansowany system bankowy gotowy finansowo, kapitałowo i intelektualne wspierać transakcje z udziałem funduszy. Sprzyja temu rosnąca konkurencja banków do dofinansowywania dobrych projektów. Dodatkowo utrzymywał, że kompetentni, wykwalifikowani menedżerowie, którzy zdobyli doświadczenie na rynku szybko rosnącym czynią nasz rynek atrakcyjnym. Wtórował mu Marcin Macieszczak (kancelaria Gessel), który dodatkowo obstawał przy zdaniu, że klimat inwestycyjny w Polsce jest oceniony na najwyższym poziomie, a minusy nie przysłaniają tych pozytywnych aspektów. Wszyscy prelegenci byli zgodni, że przedsiębiorcy nauczyli się radzić sobie z wyzwaniami i wiemy jak do nich podchodzić, a potencjał naszego rynku jest na tyle wysoki, że w kolejnych latach liczba funduszy będzie relatywnie rosła.

Polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na dogodne lokaty w ramach funduszy PE

Ostatnią dyskusję poprzedziło wystąpienie Jana Karaska oraz Rafała Wizy (KPMG), którzy mówili o strategii funduszy PE w zakresie wynagrodzenia kadry zarządzającej spółek portfelowych. W swojej prezentacji odnosili się do badań dotyczących struktury wynagrodzeń oraz profilu „prezesa” polskich spółek portfelowych.

Dyskusja w ostatnim panelu moderowana przez Mirę Kantor-Piskus (Cushman & Wakefield) poświęcona była nadchodzącym zmianom, trendom i uwarunkowaniom w sektorze funduszy private equity na polski rynku. Świat się zawęża, ilość kapitału ciągle wzrasta, a fundusze, które inwestowały w Wielkiej Brytanii, Turcji czy Rosji, szukają bezpiecznej przystani, więc Polska jest obecnie w takim momencie, gdzie przypływ funduszy może być możliwie najwyższy – mówił Cezary Pietrasik (Warburg Pincus International LLC). Paweł Bajno (Norton Rose Fulbrigh) postawił tezę, że fundusze szybko się adaptują i potrafią się dostosować do panującej sytuacji na danym rynku. Prelegenci byli zgodni, że transakcje wtórne są postrzegane jako mniej ryzykowne. Rośnie aktywność na rynku funduszy PE, rosną też oczekiwania. Inwestorzy zagraniczni będą coraz bardziej aktywni, ale i polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na dogodne lokaty w ramach funduszy PE.

Gala Diamenty Private Equity

Punktem kulminacyjnym wieczoru była czwarta edycja uroczystej gali rozdania statuetek Diamentów Private Equity, której głównym patronem i współorganizatorem było Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych. Nagrody zostały przyznane dla najlepszych przedsiębiorców i inwestycji, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju polskiej gospodarki. Uroczystość otworzyło wystąpienie Barbary Nowakowskiej, przewodniczącej kapituły Diamentów Private Equity i dyrektor zarządzającej Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

Gościem specjalnym gali był prof. Wiesław Nowiński z Agency for Science, Technology and Research w Singapurze.

Laureaci Diamentów Private Equity:

FIRMA ZARZĄDZAJĄCA ROKU: Mid Europa Partners

OSOBOWOŚĆ RYNKU PE/VC: Krzysztof Krawczyk – CVC Capital Partners

PRZEDSIĘBIORCA ROKU: Tomasz Biernacki – Dino

SPÓŁKA PORTFELOWA PE ROKU: Żabka – Mid Europa Partners

SPÓŁKA PORTFELOWA VC ROKU: Salesmanago – 3TS Capital Partners

WYJŚCIE PE ROKU: Dino – Enterprise Investors

WYJŚCIE VC ROKU: PBKM – Enterprise Investors

CEO ROKU: Jacek Pogonowski – Konsalnet

BANK ROKU: mBank

KANCELARIA PRAWNA ROKU: Kancelaria Gessel

DORADCA CORPORATE FINANCE ROKU: CIC Corporate Finance

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?