Gospodarka

Premier Cipras obiecuje wyciągnąć Grecję z kryzysu do 2019 roku

Fot. AP/FOTOLINK

Premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział w piątek na pierwszym posiedzeniu swego nowo mianowanego rządu, że wyciągnie Grecję z kryzysu do 2019 r. Zapowiedział też szybkie wdrożenie trzeciego pakietu pomocowego uzgodnionego z międzynarodowymi wierzycielami.

"Trzeba szybko wdrożyć to, co ustaliliśmy z wierzycielami, w celu zakończenia pierwszej oceny programu przez wierzycieli i rozpoczęcia rozmów o redukcji zadłużenia" - powiedział Cipras ministrom pięć dni po ponownym zwycięstwie jego lewicowej partii, Syrizy, w wyborach parlamentarnych.

Zwrócił uwagę na konieczność restrukturyzacji długu, by był on bardziej do udźwignięcia przez Grecję.

Dodał, że kolejnym z głównych zadań rządu jest rekapitalizacja banków w celu zapewnienia im płynności.

Zapewnił, że wyjście Grecji z kryzysu do końca obecnej kadencji parlamentu, tj. do 2019 r., jest "jak najbardziej osiągalnym celem, o ile odważymy się na poważne reformy i zmiany".

"Musimy pracować na rzecz ponownego zapewnienia, tak szybko jak się da, finansowej stabilności i przywrócenia normalności w systemie bankowym" - dodał premier.

"Restrukturyzacja długu obniży ryzyko inwestycji i sprawi, że nasza gospodarka będzie znowu atrakcyjna dla inwestorów" - zapewnił.

Lipcowe porozumienie Grecji z międzynarodowymi wierzycielami wartości 86 mld euro, zakładające pomoc w zamian za surowe cięcia i oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm, zostało zawarte pod przymusem, podczas gdy majaczyła groźba bankructwa kraju i izolacji od reszty Unii Europejskiej oraz strefy euro. Był to już trzeci pakiet pomocowy dla Grecji od 2010 roku.

Nowy rząd Grecji Ciprasa został zaprzysiężony w środę. Według greckich mediów skład jest wyraźnym sygnałem, że będzie on kontynuował politykę reform i porozumienia z wierzycielami. Ministrem finansów ponownie został Euklid Cakalotos, który latem wynegocjował z kredytodawcami nowy trzyletni pakiet pomocowy. Pierwszym zadaniem Cakalotosa będzie wprowadzanie w życie planu ratunkowego. Stanowisko wiceministra finansów objął Jeorjos Huliarakis, który był w zespole negocjacyjnym Grecji podczas rozmów z wierzycielami.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]