Gospodarka

Premier Cipras obiecuje wyciągnąć Grecję z kryzysu do 2019 roku

Fot. AP/FOTOLINK

Premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział w piątek na pierwszym posiedzeniu swego nowo mianowanego rządu, że wyciągnie Grecję z kryzysu do 2019 r. Zapowiedział też szybkie wdrożenie trzeciego pakietu pomocowego uzgodnionego z międzynarodowymi wierzycielami.

"Trzeba szybko wdrożyć to, co ustaliliśmy z wierzycielami, w celu zakończenia pierwszej oceny programu przez wierzycieli i rozpoczęcia rozmów o redukcji zadłużenia" - powiedział Cipras ministrom pięć dni po ponownym zwycięstwie jego lewicowej partii, Syrizy, w wyborach parlamentarnych.

Zwrócił uwagę na konieczność restrukturyzacji długu, by był on bardziej do udźwignięcia przez Grecję.

Dodał, że kolejnym z głównych zadań rządu jest rekapitalizacja banków w celu zapewnienia im płynności.

Zapewnił, że wyjście Grecji z kryzysu do końca obecnej kadencji parlamentu, tj. do 2019 r., jest "jak najbardziej osiągalnym celem, o ile odważymy się na poważne reformy i zmiany".

"Musimy pracować na rzecz ponownego zapewnienia, tak szybko jak się da, finansowej stabilności i przywrócenia normalności w systemie bankowym" - dodał premier.

"Restrukturyzacja długu obniży ryzyko inwestycji i sprawi, że nasza gospodarka będzie znowu atrakcyjna dla inwestorów" - zapewnił.

Lipcowe porozumienie Grecji z międzynarodowymi wierzycielami wartości 86 mld euro, zakładające pomoc w zamian za surowe cięcia i oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm, zostało zawarte pod przymusem, podczas gdy majaczyła groźba bankructwa kraju i izolacji od reszty Unii Europejskiej oraz strefy euro. Był to już trzeci pakiet pomocowy dla Grecji od 2010 roku.

Nowy rząd Grecji Ciprasa został zaprzysiężony w środę. Według greckich mediów skład jest wyraźnym sygnałem, że będzie on kontynuował politykę reform i porozumienia z wierzycielami. Ministrem finansów ponownie został Euklid Cakalotos, który latem wynegocjował z kredytodawcami nowy trzyletni pakiet pomocowy. Pierwszym zadaniem Cakalotosa będzie wprowadzanie w życie planu ratunkowego. Stanowisko wiceministra finansów objął Jeorjos Huliarakis, który był w zespole negocjacyjnym Grecji podczas rozmów z wierzycielami.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty