Gospodarka

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu dla kredytobiorców

Fot. imago/Eibner/EAST NEWS

Sejm uchwalił w piątek ustawę o wsparciu dla kredytobiorców. Osoby spłacające kredyty hipoteczne, które znalazły się w tarapatach finansowych, będą mogły ubiegać się o wsparcie w wysokości do 1,5 tys. zł miesięcznie.

Za ustawą głosowało 425 posłów, nikt nie był przeciw, sześciu się wstrzymało.

Pomoc, maksymalnie przez okres 18 miesięcy, otrzymywaliby kredytobiorcy zarówno złotowi, jak i walutowi znajdujący się w tarapatach finansowych. Chodzi o osoby, które straciły pracę, są zadłużone, a także osoby, w przypadku których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego.

Pomoc nie byłaby oprocentowana, zwrot następowałby po dwóch latach od jej udzielenia i mógłby zostać rozłożony na osiem lat. Zgodnie z projektem o wsparcie będzie można występować do 31 grudnia 2018 r.

Wnioski kredytobiorców o wsparcie będzie rozpatrywać Bank Gospodarstwa Krajowego.

W BGK zostanie utworzony specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o wartości 600 mln zł. Jego powstanie sfinansowałyby banki, proporcjonalnie do wielkości portfela kredytów mieszkaniowych. Gdyby potrzeby były większe, banki mogłyby dołożyć do funduszu jeszcze 300 mln zł, ale już proporcjonalnie do liczby ich klientów, którzy skorzystali z ustawy.

Ustawa ma wejść w życie 90 dni od dnia ogłoszenia.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]