Ubezpieczenia

GFK: Polacy obawiają się o jakość życia na emeryturze

Fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Wyniki badania przeprowadzonego w 19 krajach wskazują, że wśród Polaków 43 proc. nie ma pewności, że zdobędzie na to wystarczające środki.

Wśród przebadanych krajów jest odwrotnie. 42 proc. ogółu respondentów uważa, że będzie mieć wystarczające środki, by wieść życie na emeryturze według własnego pomysłu i uznania.

"Kraje, w których emerytury wypłacane są przez państwo, cechują się paradoksalnie niższym poziomem pewności niż kraje takie jak USA, w których nie ma finansowanych przez rząd programów emerytalnych. Sugeruje to, iż Europejczycy wreszcie zdali sobie sprawę, że starzejące się społeczeństwa oznaczają, że nie mogą już liczyć, iż emerytury państwowe zapewnią im wygodne życie na starość. Z kolei mieszkańcy takich krajów jak USA zawsze dorastali w przekonaniu, że muszą sami zapracować na własną emeryturę. Stąd ich racjonalniejsze nastawienie niż Europejczyków, którzy powoli zdają sobie z tego sprawę" - komentują autorzy badania.

W podziale na poszczególne kraje na szczycie rankingu "pewności emerytalnej” znajdują się USA, Chiny, Rosja i Hiszpania. W USA 22 proc. respondentów nie boi się o swoją przyszłość emerytalną, w Chinach 21 proc., w Rosji i Hiszpanii po 17 proc.

Osoby starsze cechuje najwyższa niepewność, co do jakości życia na emeryturze. Obawia się tego 29 proc. respondentów z grupy wiekowej 30-39 lat oraz 35 proc. z grupy wiekowej 40-50 lat. Nawet w grupie wiekowej 20-29 lat, odległej jeszcze od okresu emerytalnego, mającej najwięcej czasu by się do niego przygotować, niemal jedna czwarta (23 proc.) respondentów nie ma pewności, czy będzie mieć wystarczające środki na prowadzenie na emeryturze takiego życia, jakie sobie wymarzyli.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]