Nowe Technologie

Inteligentna telewizja przemysłowa CCTV – dowiedz się, w jaki sposób zapewnia bezpieczeństwo i jak można ją wykorzystać w przedsiębiorstwie

Monitoring jest metodą zabezpieczenia stosowaną już od wielu lat. Gdy jednak porównamy stare, analogowe systemy, a nawet możliwości, które oferuje bardziej współczesna telewizja przemysłowa CCTV z najnowszymi propozycjami, zauważymy, że teraz czeka nas kolejna rewolucja.

Inteligentne systemy monitorowania oferują znacznie więcej niż rejestrowanie i przesyłanie obrazu z kamer do pracownika ochrony. Stają się funkcjonalnym narzędziem, które nie tylko podnosi bezpieczeństwo obiektu do poziomu wcześniej nieosiągalnego, ale i otwiera firmę na nowe wyzwania. Optymalizacja kosztów, bardziej inteligentne zarządzanie budynkiem, a nawet kampaniami marketingowymi – to wszystko zapewnić może jeden inteligentny system monitoringu, taki jak Konsalnet iCCTV. Sprawdź, jak możesz wykorzystać takie rozwiązania w swojej firmie.

Jeszcze bezpieczniej, czyli inteligentny monitoring w akcji

Podstawową funkcją, jaką pełni telewizja przemysłowa CCTV, jest ta związana z bezpieczeństwem. Obecność kamer oznacza niższe ryzyko włamania czy nieuprawnionego wtargnięcia do stref zabronionych. Jednak dopiero zaawansowane funkcje monitoringu sprawiają że system monitoringu zauważy każde podejrzane zdarzenie.

System iCCTV to przede wszystkim znacznie wyższa jakość rejestrowanego obrazu – taka, która pozwala na jego rzetelną analizę. Odpowiednio zaprogramowany system zapewni m.in. możliwość rozpoznania twarzy, tablic rejestracyjnych oraz wyraźnie wzmocni poprawność wykrywania zdarzeń nietypowych, np. pojawienia się nieuprawnionych osób w strefie zagrożenia, przemieszczenia się obiektu – choćby samochodu z parkingu czy palety z magazynu. To wszystko w ramach sieci, która integruje się z obecnie istniejącym systemem zabezpieczeń.

Analiza obrazu to potężne narzędzie

Do czego może się przydać analiza obrazu oferowana przez systemy takie jak iCCTV? Przede wszystkim do wzmocnienia zabezpieczeń.

Oto kilka przykładów:

  • system rozpoznawania twarzy zainstalowany w biurowcu usprawni identyfikację pracowników uprawnionych do przebywania w newralgicznych strefach – pozwoli to wyeliminować fałszywe alarmy, a jednocześnie da dodatkową wiedzę na temat działań pracowników,
  • rozpoznawanie twarzy pozwoli również błyskawicznie wykryć, gdy np. na terenie sklepu wielkopowierzchniowego pojawi się osoba, która wcześniej popełniła przestępstwo – umożliwi to natychmiastowe zintensyfikowanie jej obserwacji,
  • funkcja wykrywania znikającego obiektu jest przydatna podczas kontroli ruchu towarowego w sklepie czy na magazynie – pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości – np. kradzież,
  • inteligentny wideo obchód umożliwia optymalizację ochronę obiektu – nierzadko taka forma będzie bardziej efektywna niż ochrona fizyczna.

Ale to dopiero początek możliwości, jakie daje analiza obrazu. Takie rozwiązanie sprawdzi się wówczas, gdy firma chce zoptymalizować koszty zarządzania obiektem, jak i wzmocnić działania marketingowe.

Inteligentna telewizja przemysłowa CCTV to optymalizacja wydatków

Zarządzanie obiektem pociąga za sobą szereg kosztów. Niektóre z nich można zoptymalizować, sięgając po systemy takie jak iCCTV. Jakie?

Po pierwsze, mowa o kosztach związanych z ochroną obiektu. Choć nawet najbardziej inteligentna technologia nie jest w stanie w stu procentach zastąpić „żywego” człowieka – zmienić się może sposób nadzorowania bezpieczeństwa. W wielu sytuacjach dobrze skoordynowany inteligentny monitoring pozwoli wyeliminować potrzebę stałego przebywania w obiekcie pracownika ochrony. Niższe koszty wynikają również z ograniczenia do absolutnego minimum fałszywych alarmów – inteligentny monitoring oraz wideo weryfikacja ograniczy konieczność osobistej interwencji do sytuacji, w których naprawdę będą one potrzebne.

Po drugie, analiza obrazu może dostarczyć również wielu innych cennych danych dotyczących sposobu poruszania się klientów po obiekcie.

Jak to działa? Wyobraźmy sobie duży obiekt handlowy, w którym działa inteligentna telewizja przemysłowa CCTV. System rejestruje dane związane np. z przepływem osób – wskazując, ilu klientów odwiedziło miejsce i przebywało w nim w ciągu dnia. Pokazuje nie tylko ilość, zmieniającą się na przestrzeni godzin, ale i tworzy tzw. „mapy ciepła” – wskazując miejsca, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem odwiedzających. W jaki sposób przekłada się to na optymalizację kosztów? Choćby tak, że pozwala inteligentniej zarządzać klimatyzacją i oświetleniem w budynku, a także dostosować miejsca rozlokowania reklam/atrakcyjnych stoisk w budynku.

Po trzecie, inteligentny monitoring optymalizuje wiele procesów związanych z ruchem osób i pojazdów. Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, kontrola na parkingach firmowych – to wszystko sprawia, że zarówno nadzór, jak i obsługa ruchu przebiegają sprawniej i bezpieczniej.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]