Prawo i podatki

Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych – maj 2017

© Shutterstock

Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać  w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy. 

Stosowanie prawa podatkowego w sytuacjach transgranicznych

Weszła w życie ustawa regulująca zasady dokonywania wymiany informacji podatkowych z innymi państwami i wprowadzająca Wspólny Standard Raportowania (Common Reporting Standard). System ten zobowiązuje polskie instytucje finansowe do identyfikowania, gromadzenia i przekazywania do administracji podatkowej informacji o prowadzonych przez nie rachunkach na rzecz nierezydentów (tzw. rachunkach raportowanych). Na zasadzie wzajemności Polska otrzyma analogiczne informacje o rachunkach finansowych polskich rezydentów w zagranicznych instytucjach. W zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi państwami wchodzą także: 

- interpretacje informacji podatkowych,

- porozumienia w sprawach ustalania cen transakcyjnych,

- opinie zabezpieczające w sprawie zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania,

- informacje o jednostkach wchodzących w skład grupy podatkowej. 

Nowe przepisy nie dotyczą ustawodawstwa FATCA. Ustawa weszła w życie 4 kwietnia, ale część przepisów dotyczących m.in. zmian w ustawie o PIT i CIT zacznie obowiązywać od 30 kwietnia, z kolei 1 maja wejdzie w życie dział poświęcony automatycznej wymianie informacji o rachunkach raportowanych. 

Nowe narzędzie KE dla ochrony konkurencji

Osoby funkcjonujące wewnątrz firmy uczestniczącej w zakazanym porozumieniu będą mogły powiadomić o tym Komisję Europejską (w dowolnym języku kraju członkowskiego Unii). 16 marca została uruchomiona anonimowa skrzynka, która umożliwia przesłanie informacji o tajnych kartelach i innych naruszeniach prawa ochrony konkurencji, takich jak uzgadnianie cen lub ofert w ramach proce­dury udzielania zamówień publicznych, niedopuszczanie produktów na rynek lub niesłuszne wykluczanie konkurentów. Nowe narzędzie umożliwia również zwrócenie się do KE z prośbą o udzielenie odpowiedzi. 

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych

Od 1 kwietnia obowiązuje nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Jedną z najistotniejszych zmian jest objęcie monopolem państwa tych rodzajów działalności, które dotyczą gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo, gier na automatach poza kasynem gry, a także gier hazardowych urządzanych przez internet. W zakresie gier hazardowych online z monopolu wyłączone zostały zakłady wzajemne i loterie promocyjne, które muszą posiadać stosowne pozwolenia. Istotne jest także wprowadzenie regulacji zasad blokowania stron internetowych i płatności wykonywanych na rzecz podmiotów nielegalnie oferujących gry hazardowe w internecie, które wejdą w życie 1 lipca. 

Ilości i wartości energii elektrycznej z OZE w 2017 r. 

3 kwietnia zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów, które określa maksymalną ilość energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jaka może zostać sprzedana przez wytwórców w drodze aukcji w 2017 r. Rozporządzenie wchodzi w życie 18 kwietnia, z wyjątkiem przepisów dotyczących klastrów i spółdzielni, które wchodzą od 1 lipca. 

Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzyły przepisy dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych UE. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne. Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzne granice Unii na przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będą poddawane szczegółowej odprawie. Zaostrzenie przepisów może wydłużyć czas trwania odprawy granicznej. 

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]