Finanse

TNS: Co piąty Polak stara się systematycznie oszczędzać

Fot. ADAM WYSOCKI/EASTNEWS

Blisko 60 proc. społeczeństwa wszystkie środki przeznacza na bieżące potrzeby, a systematycznie stara się oszczędzać 18 proc. badanych. Barierą w oszczędzaniu często nie jest brak środków, a dochody większości gospodarstw dają możliwość systematycznego oszczędzania - wynika z badań TNS Polska.

"Są obiektywne możliwości oszczędzania, ale potrzebna jest tutaj edukacja i zmiana postaw. Możliwości ekonomiczne trzech czwartych gospodarstw stwarzają szansę do podjęcia lub wzrostu poziomu oszczędzania" - powiedział na wtorkowej konferencji Marcin Idzik z TNS Polska.

Jego zdaniem oszczędności powstają często jako pozostałość po konsumpcji, a nie w wyniku świadomego, celowego postępowania.

Ponad połowa ankietowanych przyznała, że ma za słabe umiejętności w zarządzaniu budżetem domowym i nisko ocenia swoją wiedzę odnośnie możliwych sposobów oszczędzania.

Z badania wynika, że 67 proc. ankietowanych posiada jakiekolwiek oszczędności, ale tylko 18 proc. stara się oszczędzać systematycznie. Blisko połowa badanych (42 proc.) ma na koniec miesiąca nadwyżkę finansową.

Ankietowani trzymają oszczędności głównie na kontach osobistych (67 proc.), rachunkach oszczędnościowych (6,6 proc.) i w domu (6,6 proc.). Co trzeci badany oszczędza miesięcznie kwotę nie większą niż 100 zł, a co czwarty od 100 do 200 zł. Oszczędności powyżej 500 zł deklaruje 6 proc. badanych.

Badanie zostało przeprowadzone w lipcu 2015 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie społeczeństwa w wieku 18-55 lat przez TNS Polska na zlecenie PKO BP.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]