Rynek pracy

Outplacement – wsparcie dla zwalnianych pracowników

SHUTTERSTOCK

W drugim kwartale 2017 roku na rynku pracy spodziewane są duże zmiany. W kilku wiodących branżach, takich jak bankowość czy telekomunikacja, zapowiadane są zwolnienia grupowe. Aby złagodzić ten proces i wesprzeć swoich pracowników w tej niełatwej sytuacji, pracodawcy coraz częściej sięgają po tzw. outplacement.

Outplacement to inaczej zwolnienie monitorowane lub tzw. program łagodnych zwolnień. Są to działania podejmowane przez firmę w celu złagodzenia negatywnych skutków wynikających ze zwolnienia pracowników. Outplacement stosowany jest w przypadku zwolnień zarówno grupowych, jak i indywidualnych.

Pomoc indywidualna kierowana jest zazwyczaj do kluczowych pracowników firmy oraz kadry zarządzającej. Osoba objęta takim programem otrzymuje wsparcie konsultanta, który kompleksowo przygotowuje ją do poszukiwania nowego zajęcia.

Jednym z przykładów działań realizowanych w procesie outplacementu jest tzw. job development (wsparcie w szukaniu nowych ofert pracy). Aż 64 proc. pracodawców, pytanych przez BIGRAM w badaniu dotyczącym outplacementu w 2016 roku, wskazało, że najważniejszym wskaźnikiem efektywności procesu outplacementu jest właśnie pozyskanie przez uczestnika wiedzy oraz umiejętności poruszania się na rynku pracy.

Równolegle z działaniami w obszarze outplacementu odbywają się szkolenia menedżerów, którzy będą dokonywać zwolnień, z zakresu komunikacji oraz prowadzenia trudnych rozmów z osobami zwalnianymi.

Obopólne korzyści

– Ponad 90 proc. zwalnianych pracowników, w szczególności tych z długim stażem pracy w jednej firmie, potrzebuje efektywnej pomocy w znalezieniu nowego zatrudnienia – mówi Bożena Ziarnik, konsultant ds. zmiany i rozwoju kariery w BIGRAM.

Dzięki pomocy otrzymanej od pracodawcy zwalniany ma o wiele większe szanse na znalezienie dla siebie, w krótkim czasie, nowego miejsca na rynku oraz zmniejszenie poziomu stresu związanego ze zwolnieniem. Działania outplacementowe przyczyniają się także do budowania wizerunku troszczącego się i wspierającego pracodawcy. Eliminują poczucie niepewności wśród pozostałych pracowników oraz minimalizują ryzyko wystąpienia wewnętrznych konfliktów. Zwalniany pracownik, objęty outplacementem, może w efekcie stać się pozytywnym ambasadorem pracodawcy na rynku.

Klucz do sukcesu

– Aby program outplacementowy był skuteczny i przyniósł realne korzyści, zarówno byłym pracownikom, jak i firmie, jego forma musi być dostosowana do poziomu i aspiracji zwalnianych osób, stażu pracy, stanowiska czy regionu, z którego pochodzą – mówi Anna Łobodzińska, dyrektor Działu Rozwoju i Ocen w BIGRAM. Najlepszym wyjściem dla firm borykających się z restrukturyzacją miejsc pracy jest skorzystanie z usług doświadczonej firmy doradczej, której konsultanci potrafią elastycznie dopasować aktywności programu do potrzeb, znają lokalny rynek pracy oraz posiadają umiejętności docierania do potencjalnych pracodawców. Zaproszenie do współpracy doświadczonego partnera będzie gwarantem solidnie przeprowadzonego outplacementu.

Miesięcznik „My Company Polska
PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

25 najlepszych polskich startupów

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]